Hlavní obsah
 

V centru Londýna se scházejí desetitisíce zastánců členství v EU

Desetitisíce zastánců setrvání Británie v Evropské unii se scházejí v centru Londýna. V době, kdy zákonodárci rozhodují o brexitové dohodě, požadují nové referendum o odchodu z EU. Účastníci mávají vlajkami EU a nesou transparenty vyzývající k zastavení brexitu. Demonstranti plánují pochod přes centrum k parlamentu.

 
V centru Londýna se scházejí desetitisíce zastánců členství v EU

Po více než třech letech složitých jednání stále není jisté, jak a kdy brexit nastane. Premiér Boris Johnson se nyní snaží o schválení nové rozvodové dohody s EU. Jeden z organizátorů pochodu James McGrory před protesty uvedl, že vláda by měla věnovat pozornost hněvu zastánců členství v EU a uspořádat nové referendum o členství.

Demonstrace proti brexitu v centru Londýna.

Foto: Matt Dunham, AP

Nová dohoda se podle něj nepodobá tomu, co bylo lidem slíbeno, takže by si veřejnost zasloužila novou možnost, aby se k tomu vyjádřila. Organizátoři jsou přesvědčeni, že dnešní demonstrace bude počtem účastníků podobná březnovému shromáždění, kterého se podle nich zúčastnil jeden milion lidí. Protest takové velikosti by patřil mezi největší v Británii.

Očekává se, že do Londýna přijede více než 170 autobusů, které by měly přivést demonstranty z celé Británie. V referendu v roce 2016 odchod Británie z EU podpořilo 17,4 milionu hlasujících, tedy 52 procent. V EU si přálo zůstat 16,1 milionu hlasujících. Některé průzkumy veřejného mínění ukazují mírný přesun k zastáncům členství v EU, není ale patrná přesvědčivá změna postojů. Mnoho voličů uvádí, že jsou z brexitu stále více otrávení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků