Hlavní obsah
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Foto: Maxim Shemetov, Reuters

USA zradily Kurdy, své nejbližší spojence z minulých let, tvrdí Moskva

Spojené státy zradily syrské Kurdy, kteří byli v minulých letech jejich nejbližšími spojenci, prohlásil ve středu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Zároveň doporučil Kurdům, aby se stáhli od turecké hranice, jak to ukládá úterní rusko-turecká dohoda, jinak je turecká armáda rozdrtí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Foto: Maxim Shemetov, Reuters
USA zradily Kurdy, své nejbližší spojence z minulých let, tvrdí Moskva

Peskov prohlásil, že se zdá, že Washington podněcuje Kurdy, aby zůstali co nejblíže u hranice a postavili se turecké armádě. „Spojené státy byly v minulých letech nejbližšími spojenci Kurdů a nakonec je opustily a zradily. Teď by je nejraději nechaly u (turecké) hranice a téměř je nutí bojovat proti Turkům,“ řekl Peskov.

Mluvčí Kremlu reagoval na Trumpova zvláštního zmocněnce pro Sýrii Jamese Jeffreyho, který v úterý vyjádřil pochybnosti o tom, že se Kurdové z dané oblasti stáhnou. O rusko-turecké dohodě řekl, že je „plná děr“. „Já jenom vím, že to zastaví Turky od dalšího postupu. Zda Rusové dodrží ty závazky, které jsou velmi vágní, to nevím,“ řekl Jeffrey.

Peskov prohlásil, že když Kurdové neodejdou, budou syrští vojáci a ruští vojenští policisté, kteří jsou na místě, nuceni odejít a ponechat Kurdy, aby sami bojovali proti turecké armádě. „Turecká vojenská mašinerie zbylé kurdské jednotky rozdrtí,“ řekl Peskov.

Spojené státy měly dosud u hranice své vojáky jako spojence YPG, kteří se podíleli na porážce teroristické organizace Islámský stát. Začátkem září prezident Donald Trump rozhodl vojáky stáhnout a umožnil tak tureckou ofenzivu, která začala 9. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků