Hlavní obsah
Transparent volající po Sencovově propuštění Foto: Profimedia.cz

Ukrajinský režisér Sencov přerušil hladovku

Ukrajinský režisér Oleh Sencov, odsouzený v Rusku na 20 let za terorismus, přestal držet hladovku. Oznámila to v pátek ruská vězeňská správa. Sencov hladověl ve vězení na severu Sibiře od poloviny května a na jeho zhoršující se zdravotní stav upozorňovala řada umělců a politických představitelů po celém světě. Sencovovi blízcí se k informaci o ukončení hladovky zatím nevyjádřili.

Transparent volající po Sencovově propuštění Foto: Profimedia.cz
Ukrajinský režisér Sencov přerušil hladovku

"Oleh Sencov přestal držet hladovku, oznámil to v prohlášení a souhlasil s příjmem potravy. O tom, jak ho vyvést ze stavu hladovění, jednali nejlepší dietologové v Moskvě. Pro normalizaci jeho zdraví byla sestavena odpovídající dieta," řekl v pátek podle agentury TASS zástupce vedení vězeňské správy Valerij Maksimenko.

Sencov je odpůrcem ruské anexe Krymu. V srpnu 2015 ho odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku. Režisér obvinění označil za vykonstruovaná.

Žádal propuštění politických vězňů

Filmař přestal přijímat potravu 14. května. Naživu byl udržován kapačkami ve vězeňské nemocnici. Hladovkou se domáhal osvobození "všech ukrajinských politických vězňů" z ruských věznic.

Na zhoršující se zdravotní stav Sencova dlouhodobě upozorňoval jeho obhájce. Vězeňská správa ale zdraví režiséra doposud vyhodnocovala jako uspokojivý.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků