Hlavní obsah
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan Foto: Umit Bektas , Reuters

Turecko sestřelilo syrské letadlo

Turecká protivzdušná obrana v neděli na turecko-syrské hranici sestřelila syrský bojový letoun, který narušil vzdušný prostor Turecka. Informace potvrdily obě strany. Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan uvedl, že letadlo se dostalo nad turecké území.

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan Foto: Umit Bektas , Reuters
Turecko sestřelilo syrské letadlo

Původní informace o sestřeleném letounu hovořily o tom, že jeho pád mohli mít na svědomí i syrští rebelové, kteří v oblasti intenzivně bojují se syrskými vládními jednotkami.

Incident se stal u hraničního přechodu Kasab, který leží na nejsevernějším výběžku syrské provincie Latákíja.

"Syrské letadlo narušilo náš vzdušný prostor. Naše (letadlo) F-16 odstartovalo a tento stroj sestřelilo. Proč? Protože pokud někdo náš vzdušný prostor naruší, bude tvrdě potrestán," řekl Erdogan na předvolením shromáždění na severozápadě Turecka.

Sýrie: Otevřená agrese

Syrská strana naproti tomu tvrdí, že Turci její letadlo sestřelili ve chvíli, kdy bombardovalo protivládní rebely na vlastním území a označila to za "otevřenou agresi".

Hořící stroj spadl na syrskou stranu hranice. Pilot se prý stihl katapultovat.

K podobným incidentům došlo již v minulosti. V září minulého roku sestřelilo Turecko poblíž hranic syrský vrtulník. Turecký vicepremiér Bulent Arinc tehdy uvedl, že stroj sestřelily stíhačky poté, co narušil turecký vzdušný prostor. [celá zpráva]

O rok dříve byl zase sestřelen turecký letoun syrskou vzdušnou obranou. Poté turecká vláda rozhodla, že jakýkoli pokus o vojenské přiblížení ke své hranici ze strany Sýrie bude nadále považovat za hrozbu.

Válka proti Asadovu režimu v Sýrii vstoupila v březnu již do svého čtvrtého roku, o život při ní přišlo více než 140 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků