Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Francisco Seco, ČTK/AP

Summit EU podpořil novou brexitovou dohodu

Lídři sedmadvaceti zemí Evropské unie ve čtvrtek podpořili novou dohodu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Oznámil to Preben Aamann, mluvčí předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Prezidenti a premiéři v přijatých závěrech rovněž schválili politickou deklaraci o budoucích vztazích Británie a EU.

Britský premiér Boris Johnson a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: Francisco Seco, ČTK/AP
Summit EU podpořil novou brexitovou dohodu

Evropský parlament už oznámil, že je připraven do konce října hlasovat o brexitové dohodě, ale musí ho nejdříve schválil britský parlament, oznámil David Sassoli, předseda Evropského parlamentu.

„Jsme připraveni dostát naší povinnosti, prostudovat text a zorganizovat všechny procedury tak, aby byl dodržen časový rámec,“ řekl Sassoli. Neočekává, že by mohly nastat nějaké komplikace.

Podstatně problémovější bude projednávání dohody v britském parlamentu. Britská opozice i severoirští spojenci menšinové vlády premiéra Borise Johnsona už dali najevo, že dohodu nepodpoří. Johnson tak zatím nemá dostatek hlasů pro její schválení. O odklad přitom požádat nehodlá, ačkoli mu vyvedení země z EU bez dohody zakazuje zákon schválený v září britským parlamentem.

Brusel a Londýn ve čtvrtek oznámily, že se po několikadenních intenzivních rozhovorech podařilo dospět k dohodě o vystoupení Británie z EU. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že EU neuvažuje o dalším odkladu brexitu, pokud se dohodu podaří potvrdit do konce října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků