Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Eric Vidal, Reuters

Stáhněte vojsko od hranic s Ukrajinou, vyzvali Rusko Macron a Merkelová

Francouzský prezident Emanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová v pátek po společném jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenskyjm vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová Foto: Eric Vidal, Reuters
Stáhněte vojsko od hranic s Ukrajinou, vyzvali Rusko Macron a Merkelová

"Vyzýváme ke stažení těchto sil ve snaze o deeskalaci," píše se v prohlášení Berlína citovaném agenturou Reuters.

Ke zmírnění napětí v ukrajinsko-ruských vztazích by podle Zelenského mohlo přispět i jednání mezi prezidenty USA a Ruska Joem Bidenem a Vladimirem Putinem. Na těchto jednáním by podle ukrajinské hlavy státu měl být ale přítomen i zástupce jeho země, napsala agentura Reuters.

Zelenskyj je připraven také na čtyřstranná jednání, kterých by se vedle Ukrajiny účastnila také Francie, Německo a Rusko. "Chtěl bych, abychom se jednání účastnili všichni čtyři. Diskutovat by se mělo o bezpečnostní situaci na východě Ukrajiny a o ukončení okupace našich území," uvedl ukrajinský prezident po jednání s Macronem v Paříži, k nimž se připojila na dálku i Merkelová.

Napětí na Donbasu

Napětí v Donbasu v posledních týdnech stoupá. Kyjev v minulých dnech bil na poplach kvůli soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou a varoval před rizikem ruské „ozbrojené agrese” pod záminkou ochrany ruskojazyčných obyvatel Donbasu. Rusko naopak obviňuje Kyjev z provokací.

K napětí se vyjádřila i Severoatlantická aliance a Spojené státy. NATO vyzvalo Rusy, aby se od hranic s Ukrajinou stáhli. USA chtěly vyslat do Černého moře dvě válečné lodě, podle Turecka si ale toto rozhodnutí zatím rozmyslely.

Ukrajina od ruské anexe Krymu a propuknutí ozbrojeného konfliktu v Donbasu na jaře 2014 obviňuje Rusko z agrese a okupace ukrajinských území. Moskva přímé zapojení do konfliktu popírá.

Boje si dosud vyžádaly více než 13 tisíc mrtvých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků