Hlavní obsah
Šéf německé sociální demokracie a kandidát na kancléře Olaf Scholz Foto: Michael Sohn, Reuters

Söder: Největší naději na kancléřství má Scholz

Největší šanci stát se příštím německým kancléřem má sociálnědemokratický kandidát Olaf Scholz. Na tiskové konferenci po jednání zemské poslanecké skupiny Křesťansko-sociální unie (CSU) v Berlíně to v úterý řekl bavorský premiér a šéf CSU Markus Söder. Naději, že konzervativní unie CDU/CSU pod vedením svého kancléřského kandidáta Armina Lascheta vládní koalici sestavila, vidí jako velmi slabou.

Šéf německé sociální demokracie a kandidát na kancléře Olaf Scholz Foto: Michael Sohn, Reuters
Söder: Největší naději na kancléřství má Scholz

"Nejlepší vyhlídky stát se kancléřem má nyní Olaf Scholz," řekl Söder o Scholzovi, který je podle bavorského premiéra tím, kdo sedí na koni. Zpravodajská televize ntv již dříve s odvoláním na své zdroje informovala, že Söder členům zemské skupiny CSU řekl, že v podstatě nepočítá s vládní účastí CDU/CSU. Laschet se zatím nevzdává a o vládu usiluje, i když CDU/CSU skončila těsně druhá za sociální demokracií.

Bavorský premiér Markus Söder

Foto: Hannibal Hanschke, Reuters

Vláda, ať už ji povede Laschet, nebo Scholz, se neobejde bez podpory Zelených a svobodných demokratů (FDP). Dalším řešením je pokračování velké koalice SPD a CDU/CSU, které ale teď není reálné. Söder jako pravděpodobné vidí, že vznikne vláda sociálních demokratů, Zelených a liberální FDP. To by znamenalo, že unie se po 16 letech vlády konzervativní kancléřky Angely Merkelové, která odchází z politiky, uchýlí do opozice.

Koaliční jednání Zeleným i FDP unie podle Södera nabídne. "Vnucovat se ale nebudeme," řekl. Už v pondělí Söder prohlásil, že vláda pod vedením unie nevznikne za každou cenu, protože CDU/CSU se nevzdá základních hodnot kvůli podílu na moci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků