Hlavní obsah
Edward Snowden na letišti v Moskvě

Snowden měl v Rusku uvíznout, protože ho odmítla Kuba

Někdejší počítačový technik amerických tajných služeb Edward Snowden uvízl v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo, protože mu Kuba znemožnila pokračovat v cestě do Latinské Ameriky. V pondělí to napsal ruský deník Kommersant.

Edward Snowden na letišti v Moskvě
Snowden měl v Rusku uvíznout, protože ho odmítla Kuba

Snowden, který je na útěku před americkými úřady poté, co novinářům prozradil utajovaný program sledování tajných služeb USA, měl na Kubu odletět v červnu, den po příletu z Hongkongu. Do letadla ale nakonec nenastoupil. [celá zpráva]

Kubánští představitelé mu vstup zamítli na poslední chvíli, napsal Kommersant s odkazem na několik zdrojů včetně nejmenovaného zástupce amerického ministerstva zahraničních věcí. Kubánská vláda si své rozhodnutí poskytnout Snowdenovi ochranu rozmyslela na nátlak USA.

Ruští představitelé tvrdí, že je rozhodnutí Snowdena letět přes Rusko, které mu nakonec udělilo na rok azyl, jelikož nebyl schopen pokračovat v cestě, překvapilo. Snowden údajně před cestou kontaktoval ruský konzulát v Hongkongu a uvedl, že se chce dostat do Latinské Ameriky přes Moskvu.

Související téma

Edward Snowden

Foto: koláž Novinky s použitím ČTK/AP

„Jeho výběr trasy a žádost o pomoc byly pro nás naprostým překvapením. Nezvali jsme ho,“ řekl Kommersantu ruský vládní zdroj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků