Hlavní obsah
Nový ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters

Šéfem německé diplomacie byl jmenován Sigmar Gabriel

Novým německým ministrem zahraničí se v pátek stal Sigmar Gabriel, který tento týden oznámil odchod z čela sociální demokracie. Ve funkci nahradil svého stranického kolegu Franka-Waltera Steinmeiera, který bude v únoru podle všeho zvolen prezidentem. Sedmapadesátiletý Gabriel německou diplomacii povede do zářijových parlamentních voleb.

Nový ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Foto: Fabrizio Bensch, Reuters
Šéfem německé diplomacie byl jmenován Sigmar Gabriel

Gabriel, který zároveň zůstává vicekancléřem, dlouhé měsíce platil za nejpravděpodobnějšího kandidáta sociální demokracie na kancléře. Tento týden ale oznámil, že se o funkci ucházet nebude, a zároveň do ní navrhl bývalého šéfa Evropského parlamentu Martina Schulze, který má v březnu stanout také v čele SPD.

Místo kandidatury na kancléře se Gabriel rozhodl změnit ministerstvo, dosud vedl resort hospodářství. V pátek ho spolu se Steinmeierem přijal končící prezident Joachim Gauck a jmenoval ho do funkce.

Společné foto z jmenování nového ministra zahraničí

Foto: Axel Schmidt, Reuters

O tom, jestli bude Gabriel dobrým ministrem zahraničí, se v Německu vedly debaty. Řada komentátorů totiž poznamenávala, že Gabriel často používá slova, která rozhodně diplomatická nejsou. Šéf diplomacie, jenž nebude dělat přešlapy, je přitom podle nich v době, kdy se chystá odchod Británie z EU a v USA vládne Donald Trump, nepostradatelný.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků