Hlavní obsah

Rusko zváží své zapojení do raketové obrany

Moskva zváží nabídku zapojit se do systému raketové obrany NATO. Ve francouzském přímořském letovisku Deauville to v úterý řekl šéf Kremlu Dmitrij Medvěděv po summitu s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a kancléřkou Angelou Merkelovou.

Rusko zváží své zapojení do raketové obrany

„Vyhodnocujeme tuto myšlenku,“ prohlásil Medvěděv, který také oznámil, že přijal pozvání do Lisabonu na alianční summit 19.–20. listopadu. Současně však dal najevo, že štít Moskvu znepokojuje, a proto vyzývá země NATO, aby zvážily jeho účel.

Aliance v Lisabonu rozhodne, zda propojí vlastní raketovou obranu vojsk s plánovaným americkým systémem ochrany území a obyvatelstva.

Bezpečnost summitu v Deauville zcela dominovala. Podle Merkelové měl zlepšit vztahy NATO a Ruska, protože „studená válka provždy skončila“. Jakákoli bezpečnostní architektura by ale podle ní neměla poškodit americko-evropskou součinnost v rámci Aliance.

„Pokud chce Evropa vliv, potřebuje Rusko“

Medvěděv chtěl odpověď na svůj návrh nové bezpečnostní architektury v Evropě, v němž ale Západ spatřuje snahu oslabit NATO a transatlantické vztahy. V Deauville se nicméně hovořilo i o jiných možnostech.

Rusko chce s EU vytvořit výbor k zahraniční politice a bezpečnosti. Berlín usiluje o zapojení Ruska do obdobného unijního výboru. Paříž uvažuje o vytvoření nové zóny ekonomické a bezpečnostní spolupráce.

Podle listu The New York Times se Sarkozy s Merkelovou shodují, že „pokud si chce Evropa udržet význam ve světě a mít mír na svém dvorku, potřebuje Rusko“. Medvěděv usiluje o bezvízový styk se všemi 27 státy Evropské unie, která však žádá větší přístup firem k ruským energetickým zdrojům a zatím se větších ústupků nedočkala.

Pozorovatelé i média spatřují ve třístranném summitu rodící se tradici – v Deauville panovalo velmi příznivé ovzduší. Podle diplomatů americká politika vynulování vztahů s Ruskem zmírnila i postoje jeho bývalých satelitů, zejména Polska a pobaltských republik.

Paříž s Berlínem musely naopak uklidňovat Washington, jenž summit s Medvěděvem bez americké účasti nepovažoval před vrcholným jednáním NATO v Lisabonu za vhodný.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků