Hlavní obsah
Sebastian Kurz (ÖVP). Foto: Leonhard Foeger, Reuters

Rušení sídel i méně eurokomisařů. Rakouský kancléř chce snížit výdaje Bruselu

Razantní snížení počtu eurokomisařů z nynějších 28 na 18 a pouze jedno ze současných dvou sídel Evropského parlamentu požaduje rakouský kancléř Sebastian Kurz (ÖVP). Jeho země se 1. července ujímá předsednictví a Kurz je ostrým kritikem hospodaření EU, napsal server deníku Die Welt. Unie by podle Kurze měla „pečlivě zacházet s penězi evropských daňových poplatníků“.

Sebastian Kurz (ÖVP). Foto: Leonhard Foeger, Reuters
Rušení sídel i méně eurokomisařů. Rakouský kancléř chce snížit výdaje Bruselu

„Myslím, že pokud chceme v Evropě šetřit, měl by jít Brusel příkladem a snížit své administrativní výdaje,“ prohlásil Kurz.

Kancléř rovnou předkládá návrh, jak by Evropská komise měla začít s úsporami. „Pokud snížíme počet komisařů ze současných 28 na 18 lidí, ti se navíc budou střídat na principu rotace, povede to nejen k úsporám, ale Komise bude efektivnější a akčnější,“ řekl.

Další výrazné úspory by mohlo přinést rozhodnutí o jednom sídle Evropského parlamentu. V současnosti europoslanci zasedají jednou měsíčně od pondělí do čtvrtka ve Štrasburku ve Francii, zbytek dnů tráví v belgické metropoli Bruselu. Sekretariát parlamentu je v Lucemburku, hlavním městě Lucemburského vévodství.

Příliš drahé instituce

Platby za několik sídel europarlamentu se pohybují kolem 200 miliónů eur ročně (5,13 miliardy korun). Rozložení institucí vychází z dohody, podle které mají být instituce EU umístěny v co největším počtu zemí Unie nejen kvůli prestiži, ale i kvůli ekonomickým zájmům.

„Je nesmyl mít dvě sídla, a to Brusel a Štrasburk, pro jednu instituci – Evropský parlament. Jsem pro to, aby měl v budoucnu jedno sídlo,“ řekl Kurz. Současně je prý ale realista a ví, že „Francie s veškerým pokrokem, který učinil Emmanuel Macron, se pravděpodobně nikdy dobrovolně nevzdá místa ve Štrasburku“.

Debatu o úsporách odstartovalo jednání o podobě evropského rozpočtu na léta 2021 až 2027. Návrh předpokládá rozpočet 1279 miliard eur (skoro 33 biliónů korun) na uvedené období. V období let 2014 až 2020 byl rozpočet i s Velkou Británií 1087 miliard eur (zhruba 28 biliónů korun), což po odečtení inflace bylo vlastně 964 miliard.

Pro Kurze a mnohé další šéfy evropských vlád je takový návrh neakceptovatelný – když bude Unie po odchodu Velké Británie menší, nemůže být rozpočet vyšší. EU musí být podle rakouského kancléře štíhlejší, úspornější a výkonnější.

„Věříme, že brexit stejně jako nadcházející debata o příštím víceletém finančním rámci EU jsou dobrou příležitostí ke kritickému přezkoumání výdajů EU, aby nakládání s penězi evropských daňových poplatníků bylo pečlivější,“ uvedl Kurz. Rakousko každý rok odvádí do Bruselu 970 miliónů eur (cca 25 miliard korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků