Hlavní obsah
 

Putin před volbami navštívil Krym, připomíná výročí anexe poloostrova

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu dorazil na anektovaný Krym. Přicestoval tam pár dní před nedělními prezidentskými volbami a dva dny před čtvrtým výročím krymského referenda o nezávislosti, na jehož základě vyhlásil poloostrov nezávislost a požádal a připojení k Rusku. Putin ve středu navštívil hlavně rozestavěný most, který spojí poloostrov s Ruskou federací.

 
Putin před volbami navštívil Krym, připomíná výročí anexe poloostrova

Putin zdůraznil, že most bude hotov dříve, než se plánovalo. Šéf stavební společnosti Strojgazmontaž Arkadij Rotěnberg řekl, že „cesta se měla otevřít v prosinci 2018, ale hotová bude už v květnu“.

Putin k tomu dodal: „Byl bych rád, kdyby ji lidé mohli využít už v letní sezóně.“ Současně ale podle agentury TASS zdůraznil, že zatímco na silnici zbývá položit asfalt, u železniční části mostu toho je na práci více. Vlaky budou po mostě jezdit až na konci příštího roku.

Putin si v krymském Simferopolu prohlédl novou halu místního mezinárodního letiště. Program vyvrcholí mítinkem v Sevastopolu, kde se připomene referendum, vyhlášení nezávislosti Krymu a jeho připojení k Rusku.

Přestože Putin přijel na Krym před nedělními prezidentskými volbami, prezidentská kancelář veřejnost ujistila, že s blížícím se hlasováním cesta nesouvisí.

Putin se kampani ostentativně vyhýbá, v Moskvě uskutečnil jediné veřejné shromáždění, jehož se zúčastnily desetitisíce lidí. Předvolební besedy v rozhlase a televizi nenavštěvuje, přestože mu to zákon ukládá.

Vladimir Putin na stavbě mostu přes Kerčský průliv

Foto: Alexei Nikolsky, ČTK/AP

Otázka hlasování na anektovaném Krymu je navíc sporná, upozornila Ukrajina. [celá zpráva]

Připojení Krymu bylo v roce 2014 v Rusku kvitováno s velkým povděkem a vedlo k velkému nárůstu Putinovy popularity. Putin je jasným favoritem, který zřejmě zvítězí už v prvním kole.

Podle průzkumu agentury VCIOM z minulého týdne by měl dostat 69 procent hlasů, zatímco komunista Pavel Grudinin sedm procent, nacionalista Vladimir Žirinovskij pět procent, Xenija Sobčaková jen dvě procenta. Odpor k Putinovi klesl ze sedmi na šest procent, největší nechuť vzbuzuje Sobčaková, kterou by jako prezidentku za žádnou cenu nechtělo 82 procent voličů. K volbám chce jít přes 70 procent Rusů.

Podle průzkumu agentury FOM, jenž byl zveřejněn 11. března, dostane Putin 64,9 procenta hlasů, Grudinin pak 6,7 procenta a Žirinovský 6,2. Po propadu 25. února na 63,5 procenta začaly preference Putina zase růst.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků