Hlavní obsah
Útočníci rozbili okna a zničili zařízení muslimské modlitebny v korsickém městě Ajaccio. Foto: Profimedia.cz

Protiarabský protest se ve Francii zvrhl. Demonstranti znesvětili muslimskou modlitebnu

Rozvášněný dav zdemoloval v noci na sobotu muslimskou modlitebnu v korsickém městě Ajaccio. Pravděpodobně šlo o odplatu za předchozí útok maskovaných mladíků na hasiče, který se odehrál na tomto francouzském ostrově ve Středozemním moři. Páteční demonstrace se tak zvrhla v násilný protest s protiarabskými hesly. Několik demonstrantů se dokonce pokusilo spálit výtisky koránu.

Útočníci rozbili okna a zničili zařízení muslimské modlitebny v korsickém městě Ajaccio. Foto: Profimedia.cz
Protiarabský protest se ve Francii zvrhl. Demonstranti znesvětili muslimskou modlitebnu

Sama demonstrace před prefekturou se odehrála podle listu Le Monde v klidu: asi 150 lidí protestovalo proti tomu, že o den dříve se hasiči, přivolaní k úmyslně založenému požáru v arabské čtvrti, stali terčem útoku maskovaných mladíků, při kterém byli dva hasiči vážně zraněni úlomky roztříštěného skla, lehčí zranění utrpěl i policista během zásahu, který trval až do ranních hodin.

Někteří z demonstrantů pak vyzvali vydat se na místo, kde se potyčka odehrála - a k výzvě se přidalo na 600 lidí. Dav vykřikoval "Arabové pryč!" a "My jsme tady doma!", zatímco obyvatelé čtvrti se raději pozamykali doma.

Terčem agrese demonstrantů se stávaly poštovní schránky i okna automobilů. Policisté se snažili o uklidnění situace, zatímco demonstranti tvrdili, že se snaží identifikovat a dopadnout pachatele útoku na hasiče.

Poničená muslimská modlitebna ve městě Ajaccio

Foto: Profimedia.cz

Několik demonstrantů vtrhlo i do muslimské modlitebny. Částečně spálili několik knih včetně výtisků koránu, řekl agentuře AFP Francois Lalanne, jeden z místních úředníků.

„Na ulici vyhodili padesát modlitebních knih,“ uvedl Lalanne. Stránky některých knih byly podle něj ohořelé.

Útočníci poškodili i terasu nedaleké arabské restaurace.

Incidenty skončily v noci na sobotu, napjatá situace si vynutila nasazení policejních posil, chránící muslimské modlitebny v Ajacciu. Korsický prefekt Christophe Mirmand také ujistil, že nasadil všechny prostředky k tomu, aby vypátral pachatele útoku na hasiče.

Valls: Nepřijatelné znesvěcení modlitebny

Premiér Manuel Valls odsoudil jak "netolerovatelný útok na hasiče", tak i "nepřijatelné znesvěcení muslimské modlitebny" a vyzval k respektování zákonů. Podobně ministr vnitra Bernard Cazeneuve kritizoval napadení hasičů a policisty. Znesvěcení modlitebny mu "zavání rasismem a xenofobií" - a takový útok na republikánské hodnoty nemůže zůstat beztrestný.

Nový šéf regionální správy Gilles Simeoni z řad korsických nacionalistů rovněž odsoudil "rasistické činy, které jsou pravým opakem toho, co na Korsice chceme". Ještě dříve vyjádřil svou podporu přepadeným hasičům.

Ve Francii stále platí výjimečný stav, vyhlášený po listopadových útocích islamistů v Paříži se 130 mrtvými a stovkami raněných. Nad vánočním klidem bdělo ze čtvrtka nad pátek na 120.000 policistů a vojáků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků