Hlavní obsah
Lidé v Newtownu oplakávají oběti pátečního masakru. Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Proč šílení střelci řádí vždy v USA, a ne v laxním Česku, ptá se Die Welt

Švýcarští záložníci mají své zbraně doma, v Česku je laxní zákon o zbraních a Izraelci chodí ozbrojení i do kaváren. Tak proč dochází k útokům šílených střelců vždycky jen v USA jako teď v Newtownu, ptá se ve svém komentáři německý deník Die Welt.

Lidé v Newtownu oplakávají oběti pátečního masakru. Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Proč šílení střelci řádí vždy v USA, a ne v laxním Česku, ptá se Die Welt

"Velmi laxní zákony o zbraních mají státy, o nichž by se to na první pohled neřeklo, třeba Česká republika nebo severské země, kde je lov součástí národní kultury. Také Kanada, severní soused USA, je všechno jiné jen ne zóna beze zbraní," vyjmenovává Die Welt nejrůznější příklady pravidel držení zbraní.

Připomíná také, že ve Švýcarsku mají muži po skončení vojenské služby doma do svých 30, respektive 34 let vojenskou automatickou pušku a ještě před pěti lety k ní dostávali i munici. Podobné je to podle Die Welt s všeobecnou přítomností zbraní i v Izraeli.

"Když jde člověk do kavárny, tak není nic neobvyklého vidět, jak se u vedlejšího stolu posadí několik lidí, vedle odloží své pušky a objednají si kávu," líčí německý deník souvislosti nošení zbraní na veřejnosti příslušníka branných sil.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé zapalovali svíčky na uctění památky obětí z Newtownu

Video: Reuters

"Proč tedy v těchto státech každých pár měsíců nerupnou nervy nějakému šílenci a nekoupou se v krvi malých dětí nebo návštěvníků kina? Nebo položme tu otázku obráceně, proč se to stále znovu děje zrovna ve Spojených státech?" táže se deník.

Zlepšete zdravotní péči, vzkazují Američanům

"Pravděpodobně ten hlavní rozdíl mezi USA a dalšími zeměmi s po zuby ozbrojenými občany je v tom, že v Americe neexistuje všeobecné zdravotní pojištění. A neexistuje také sociální kontrola, která je s ním spojená. Ve Washingtonu, New Yorku a Los Angeles se tak psychotici šourají po ulicích jako bezdomovci, zatímco v Curychu, Ženevě a Tel Avivu se o ně starají v nemocnicích," píše Die Welt.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Výpovědi svědků, kteří přežili střelbu šíleného vraha v Connecticutu

Video: Reuters

Prostředek, jak zabránit opakování masakrů podobných tomu v Newtownu, jeho autor nevidí ve zpřísnění amerických zbrojních zákonů, ale primárně ve zlepšení péče o psychicky nemocné jedince, kteří tyto útoky mívají na svědomí.

"Když jsou přesvědčeni, že škola je satanské místo, kde kdysi byli zneužíváni nebo šikanováni, a musí popravit učitele a kulkami osvobodit děti od pozemského utrpení, tak nikdo často roky neví, jaké fantazie se jim odehrávají v hlavě. A když jim temné hlasy našeptávají, že se musí převléknout za zlosyna z filmu o Batmanovi a střílet kolem sebe před promítacím plátnem, narazí na záznamník v místní nemocnici," odkázal autor na srpnový masakr v coloradském kině, jehož pachatel se před činem pokusil spojit s psychiatričkou. [celá zpráva]

James Holmes u soudu v Denveru

Foto: RJ Sanqosti, Reuters

Američanům proto komentátor doporučuje, aby se v první řadě zamysleli nad tím, jak zlepšit psychiatrickou pomoc, než začnou vymýšlet, jak omezit obrovské množství zbraní mezi lidmi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků