Hlavní obsah
Táhá al-Džumajlí si zakrývá obličej při příchodu do soudní síně. Foto: Profimedia.cz

Pětiletou holčičku připoutal k mříži a nechal zemřít žízní. V Německu dostal islamista doživotí

Německý soud uložil v úterý doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky. Předsedající soudce Christopher Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchaném na náboženské menšině jezídů.

Táhá al-Džumajlí si zakrývá obličej při příchodu do soudní síně. Foto: Profimedia.cz
Pětiletou holčičku připoutal k mříži a nechal zemřít žízní. V Německu dostal islamista doživotí

Vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem kromě toho uložil odsouzenému, aby zaplatil odškodné 50 tisíc eur (téměř 1,3 milionu korun) matce pětileté dívky, kterou muž za žhnoucího vedra za trest připoutal k okenní mříži ve dvoře svého domu v irácké Fallúdži a nechal ji tam zemřít žízní.

„Přejeme vám, aby se vám podařilo žal unést a abyste našla svůj klid,” řekl soudce ženě.

Soud v procesu už 25. října poslal na deset let do vězení Jennifer Wenischovou, bývalou manželku odsouzeného muže a rovněž bývalou členku IS. Soud ji shledal vinnou z členství v teroristické organizaci v zahraničí, z účasti na pokusu o vraždu, z pokusu o válečný zločin a ze zločinu proti lidskosti.

Žena svědčila proti svému exmanželovi a popisovala ho jako násilníka. Muž se k obvinění nevyjádřil.

Podle agentury DPA se obžalovaný v úvodu zdůvodňování rozsudku v soudní síni zhroutil a stání muselo být přerušeno. Džumajlí údajně jako člen IS od července do září 2015 držel jako otrokyně jezídku a její dceru a týral je.

Teroristická organizace Islámský stát v roce 2014 obsadila severní Irák, kde jezídi žijí, a zůstala tam až do roku 2017, kdy se ji z oblasti podařilo vytlačit. Do příchodu IS žilo v horách v okolí Sindžáru na půl milionu příslušníků jezídské menšiny.

Islamisté následně tisíce jezídských mužů brutálně zavraždili a tisíce žen a dětí unesli a zotročili. Na 360 tisíc jezídů před islamisty uprchlo. OSN tažení IS proti jezídům označila za genocidu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků