Hlavní obsah

Předseda maďarského parlamentu sundal vlajku Evropské unie

Právo, Ivan Vilček (Bratislava)
Budapešť

Maďarským opozičním poslancům se nelíbí, že na budově parlamentu není umístěna vlajka Evropské unie (EU). Zákonodárci z řad opozičních socialistů proto přinesli unijní vlajku alespoň do jednacího sálu. Předseda parlamentu László Kövér (FIDESZ) ji ale dal okamžitě odstranit.

Foto: MTI

Zaměstnanci maďarského parlamentu odstraňují unijní vlajku z jednacího sálu.

Článek

„Tohle je maďarský národní parlament. Tady má místo národní vlajka,“ poučoval Kövér opoziční poslance. Podle serveru index.hu předseda parlamentu na adresu poslanců Maďarské socialistické strany ještě poznamenal: „Chápu, že socialističtí poslanci si dovedou představit maďarskou národní vlajku pouze společně s jinou vlajkou, buď s rudou, nebo s modrou.“

Maďarsko není Guantánamo

Předseda poslanecké frakce vládní strany FIDESZ Antal Rogán se v parlamentní rozpravě ohradil vůči americkému obvinění některých maďarských státních úředníků z korupce. Washington kvůli tomu zakázal vstup do USA šesti lidem, včetně šéfky daňového úřadu Ildikó Vidové. [celá zpráva]

Rogánovi se nelíbí, že USA označily úředníky za zkorumpované bez toho, že by předložily nějaké důkazy. „Maďarsko není Guantánamo. Zde není možné nikoho obvinit bez důkazů,“ nechal se slyšet Rogán.

Orbán nechce studenou válku

Maďarsko musí být podle premiéra Viktora Orbána loajální ke svým spojencům v NATO a Evropské unii, i když s některými kroky nesouhlasí.

„Nová studená válka není v zájmu Maďarska,“ uvedl Orbán ve středu na konferenci v Budapešti a dodal, že protiruské sankce nepovažuje za nejšťastnější řešení. „Nebudu přispívat k takové politice, která chce vrátit studenou válku do střední Evropy, protože nechci ukončit svůj život tak, jak jsem ho začal,“ uvedl s odkazem na šedesátá léta, kdy se narodil.

Orbán nechce dopustit, aby mírová spolupráce byla jen krátkým intermezzem mezi dvěma obdobími studených válek: „Už nechceme vidět žádnou zeď.“

Předseda vlády také odmítl označení Maďarska, jako proruské země. V tomto kontextu jsou zajímavá vyjádření ruského prezidenta Vladimíra Putina, který označil Maďarsko za jednoho z nevýznamnějších politických, obchodních a ekonomických partnerů Ruska. [celá zpráva]

Jobbik na vzestupu

Po masových protestech Orbán nedávno upustil od záměru zdanit přenos dat po internetu. Protesty proti premiérovi a nejednotná levicová opozice ale nahrávají extrémně pravicové straně Jobbik.

„Vládní FIDESZ je prohnilý skrz naskrz korupcí. Orbán stojí v čele mafiánské vlády. Bohužel ani opoziční levice nemá čisté ruce a to vše nahrává extremistům ze strany Jobbik,“ vyslovil obavy student András protestující v ulicích Budapešti.

Za pravdu mu dávají průzkumy veřejného mínění i nedávné dvoutřetinové vítězství kandidáta Jobbik Dávida Janiczaka ve volbách primátora severomaďarského města Ózd, které bývalo baštou levice. „Dá se říct, že to bylo protestní hlasování. Lidé hlasovali proti FIDESZ a masově podpořili kandidáta Jobbiku,“ upozornil místní občan.

Podle analytiků Orbánovi prošla postupná demontáž liberální demokracie, proklamovaný příklon k východním vzorům, nedemokratické přizpůsobování volebního systému, zásahy v justici nebo v médiích. Myšlenka zavedení daně za přenos dat na internetu však zvedla masy. [celá zpráva]

„Vláda chtěla prosadit nepopulární opatření a po stažení návrhu se dostala do defenzivy,“ domnívá se politolog Zoltán Kiszelly.

Politolog Gábor Filippov konstatoval, že Jobbik posiluje už nejen na venkově, ale také ve městech: „V kampani Jobbiku se už natolik neobjevuje protiromská rétorika, ale stále více jsou to vize o pozdvižení průmyslu a zemědělství. Tyto vize nacházejí podporu v bývalých baštách levice.“

Reklama

Výběr článků

Načítám