Hlavní obsah
Tariq Ramadan Foto: Reuters

Přední světový expert na islám zůstane kvůli obvinění ze znásilnění ve vazbě

Francouzské úřady ve čtvrtek na neupřesněnou dobu prodloužily vazbu islamologovi Tariqu Ramadanovi, informovala s odvoláním soudní zdroje agentura AFP. Renomovaného švýcarského akademika zadržela ve středu pařížská policie, neboť jej dvě ženy obvinily ze znásilnění. Vědec jejich tvrzení popírá.

Tariq Ramadan Foto: Reuters
Přední světový expert na islám zůstane kvůli obvinění ze znásilnění ve vazbě

Jednoho z nejznámějších odborníků na islám ve středu vyslýchali vyšetřovatelé pařížské kriminální policie. Zatím není jasné, zda proti němu vznesli obvinění. [celá zpráva]

Ženy viní Ramadana ze znásilnění v letech 2009 a 2012. První z nich, Henda Ayariová, tvrdí, že ji islamolog znásilnil v pařížském hotelu v roce 2012. Pětapadesátiletý Ramadan popírá, že by se dopustil jakéhokoli přečinu, a naopak žaluje Ayariovou. Ta dříve byla radikální islamistkou a nyní stojí v čele sekulární feministické organizace, uvedla nedávno BBC.

Další žalující ženou je konvertitka k islámu, která zůstává v anonymitě. Akademika viní ze znásilnění v roce 2009.

Podle BBC další čtyři ženy Ramadana obvinily, že jim dělal sexuální návrhy v době, kdy studovaly v Ženevě. Ramadan ale tvrdí, že jde o součást „pomlouvačné kampaně“ vedené jeho nepřáteli.

Jeden ze sta nejvlivnějších lidí světa

Ramadana zařadil časopis Time v roce 2000 mezi sedm největších náboženských reformátorů 21. století a v roce 2004 mezi stovku nejvlivnějších světových osobností. Čtenáři prestižního magazínu Foreign Policy ho pak několikrát zvolili do stovky nejvlivnějších myslitelů světa.

Ramadan učil na Oxfordské univerzitě, ale v listopadu si kvůli obviněním vzal po dohodě s vedením instituce dovolenou. Vědec, který je vnukem zakladatele egyptského Muslimského bratrstva Hasana Banny, je známou osobností i na Blízkém východě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků