Hlavní obsah
 

Polsko koupí americké raketomety HIMARS. Oznámilo to za rusko-ukrajinské krize

Americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej dvaceti vysoce mobilních raketometů HIMARS do Polska. Na Twitteru to v pátek oznámil polský ministr obrany Mariusz Blaszczak. Agentura PAP odhaduje hodnotu připravované smlouvy na 655 milionů dolarů (zhruba 14,9 miliardy Kč).

 
Polsko koupí americké raketomety HIMARS. Oznámilo to za rusko-ukrajinské krize

Podle americké Agentury pro obrannou spolupráci (DSCA), která je zodpovědná za prodej amerických zbraní do zahraničí, úřad schválil prodej 20 raketových systémů HIMARS. „Je to velký krok k uzavření smlouvy, která je pro polskou armádu přelomová,” napsal Blaszczak na Twitteru.

Raketomet M142 HIMARS je odlehčenou verzí víceúčelového raketometu M270 ráže 227 mm, který lze namontovat na nákladní automobil o nosnosti pět tun. Má šest odpalovacích trubic. Lze z něj vystřelovat nejen neřízené rakety M26, ale také balistické rakety MGM-140 ATACS o dostřelu až 300 km. Zatímco neřízených raket může vést šest, řízenou jen jednu. Z raketometu lez odpalovat i protiletadlové řízené střely SLAMRAAM odvozené od střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.

Systémy HIMARS byly nasazeny ve válkách v Afghánistánu a v Iráku a v Sýrii při boji s Islámským státem. Kromě americké armády a americké námořní pěchoty je využívají také síly Jordánska, Spojených arabských emirátů a Singapuru.

Polský ministr je v Kyjevě

Blaszczak o dodávce informoval v době vyostřené krize mezi Ruskem a Ukrajinou poté, co v neděli Rusko zadrželo tři ukrajinské lodě i jejich posádky. Udělal to v den, kdy odjel do Kyjeva polský ministr zahraniční Jacek Czaputowicz

„Návštěva se plánovala již dříve, ale dostala nový rozměr ve světle agrese Ruska v Azovském moři. Hovořil jsem s (šéfkou unijní diplomacie) Federicou Mogheriniovou, která mě požádala, abych jménem Evropské unie ujistil Ukrajinu o solidaritě s ukrajinským státem v této těžké situaci,” citovala ministra polská tisková agentura PAP.

Polsko zbrojí

Polsko, které se obává případné ruské agrese, posiluje své ozbrojené síly. Nakoupilo stíhací letadla F-16. K nim si pořídilo 40 střel s plochou dráhou letu vzduch země AGM-158 JASSM za 250 milionů dolarů s dostřelem 370 km. [celá zpráva]

Loni byl schválen i prodej dvou baterií protiletadlového systému Patriot PAC 3 o dosahu až 150 km za 4,75 miliardy amerických dolarů. Ten bude dodán do konce roku 2022. [celá zpráva]

Raketomet HIMARS

Foto: Lockheed Martin

Podobně jako střely JASSM není ani HIMARS obrannou zbraní, z území Polska ale může zasáhnout jen ruskou enklávu u Kaliningradu, k čemuž ale stačí i mnohem méně dokonalé zbraně.

Prodej 56 raketometů HIMARS americké ministerstvo obrany schválilo v listopadu 2017. V říjnu 2018 o první dodávku oficiálně požádalo Polsko. Raketomety budou umístěny na polské automobily Jelcz 663 6x6.

O stejné raketomety má zájem i Rumunsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků