Hlavní obsah
 

Po smrti íránského generála musí Evropa počítat s terorem, varují experti

Po smrti vlivného íránského generála Kásima Sulejmáního musí Evropa počítat s tím, že přijde pomsta v podobě útoků a teroru. Tvrdí to bývalý šéf německé spolkové zpravodajské služby August Hanning, poslanec Svobodné demokratické strany (FDP) Alexander Graf Lambsdorff a také profesor univerzity King’s College Peter Neumann.

 
Po smrti íránského generála musí Evropa počítat s terorem, varují experti

Poslanec FDP Alexander Graf Lambsdorff varoval v rozhovoru pro deník Bild: „Musíme počítat s útoky, terorem a mstou v Evropě!“ Podle jeho slov je nutné okamžitě zesílit ochranu židovských a amerických institucí v Německu. „Současně je nutné prohloubit zpravodajskou spolupráci s našimi spojenci,“ dodal.

Lambsdorff nazval Sulejmáního „teroristou v uniformě“. Tento muž byl podle expertů na terorismus nebezpečnější než svého času Usáma bin Ládin. Sulejmání měl totiž ohromný vliv nejen na armádu, ale i tajné služby a ekonomické kruhy země.

Portrét íránského generála Kásima Sulejmáního

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Bývalý šéf spolkové zpravodajské služby August Hanning (73) poslancovy obavy sdílí. Připomíná, že generál sice zahynul, ovšem všechny struktury zůstaly zachovány. „A to je to, z čeho bychom měli mít obavu,“ řekl.

Připomněl, že „v Německu je kolem tisícovky podporovatelů Hizballáhu, a tak by se mohlo stát, že konflikt v regionu, který není tak příliš vzdálený Evropě, by mohl zasáhnout i náš region.“

Odborník na terorismus Peter Neumann, profesor renomované univerzity King’s College, souhlasí s poslancem a varuje před íránskou mstou. „Írán má možnosti, jak razantně zareagovat. Generál Sulejmání se postaral o to, že má nástupce. Lze očekávat eskalaci celé situace,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků