Hlavní obsah

Už pětina pump ve Francii nemá žádná paliva, nebo mají poslední zbytek, uvedla v úterý BBC. Zaměstnanci všech osmi rafinérií se zapojili do série stávek a blokád namířených proti reformě zákoníku práce, která má usnadnit přijímání i propouštění zaměstnanců.

Pětina pump ve Francii nemá kvůli stávce benzín

Vláda uvedla, že stávkou už byla postižena každá pátá pumpa, motoristé tvrdí, že je jich podstatně více. Ve Francii je celkem 12 500 čerpacích stanic.

V úterý došlo ke střetům u rafinérie ve Fos-sur-Mer v Marseille. Policisté se tam pokoušeli proniknout prostřednictvím stávkové hlídky a odstranit blokády z palet a pneumatik před tamní rafinérií i sklady benzínu.

Stávkující u zapálené barikády u vjezdu do rafinérie v Donges

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Policisté nasadili slzný plyn i vodní děla, stávkové hlídky naopak zapálily pneumatiky.

Hořící barikáda na cestě do rafinérie ve Fos-sur-Mer

Foto: Claude Paris, ČTK/AP

Při střetech bylo zraněno několik lidí na obou stranách.

Francouzští policisté zajišťují vjezd cisternovému automobilu do skladu rafinérie ve Fos-sur-Mer u Marseille.

Foto: Jean-Paul Pelissier, Reuters

Premiér Manuel Valls dal najevo pobouření a pohrozil podobnými zásahy: „Už je toho dost. Je nesnesitelné něco takového vidět, (odborová centrála) CGT bude čelit extrémně tvrdé odpovědi ze strany vlády. Budeme pokračovat v čištění míst blokovaných touto organizací.“

Odbory se snaží zabránit tomu, aby rafinérie dodávaly palivo, a také se snaží rozšířit stávku na železnice, což by mohlo narušit hladký průběh mistrovství Evropy ve fotbale.

Blokáda rafinére ve Fos-sur-Mer

Foto: Claude Paris, ČTK/AP

Odbory protestují proti novému zákoníku práce, který by umožnil firmám snáze najímat a propouštět zaměstnance. Současný pětatřicetihodinový pracovní týden sice bude platit i nadále, ale firmy dostanou možnost vyjednat delší pracovní týden, až 45hodinový. Nový zákoník vláda prosadila bez schválení v parlamentu. [celá zpráva]

Firma Total, která vlastní pět z osmi francouzských rafinérií, pohrozila, že v případě pokračování protestů přehodnotí svůj postoj k investicím ve Francii.

Ředitel firmy Total Patrick Pouyanne na setkání akcionářů

Foto: Charles Platiau, Reuters

Vedení firmy zmínilo, že by mohl padnout plán na modernizaci rafinérie v Donges u Saint Nazaire za půl miliardy eur. Právě tam došlo k vážnému narušení činnosti rafinérie, když stávkové hlídky zablokovaly vjezd

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků