Hlavní obsah
Vůdce maďarské opoziční strany Fidesz Viktor Orbán Foto: Karoly Arvai, Reuters

Orbánův Fidesz opustil poslanecký klub Evropské lidové strany

Europoslanci strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána ve středu opustili poslanecký klub Evropské lidové strany (EPP). Orbán to oznámil v dopise šéfovi klubu Manfredu Weberovi. Reagoval tím na fakt, že klub schválil nová pravidla usnadňující vyloučení maďarských europoslanců, po němž dlouhodobě volala část koalice.

Vůdce maďarské opoziční strany Fidesz Viktor Orbán Foto: Karoly Arvai, Reuters
Orbánův Fidesz opustil poslanecký klub Evropské lidové strany

Odchod 11 poslanců strany Fidesz je vyústěním několikaletého vnitřního sporu nejvyšší europoslanecké skupiny, zda má v jejích řadách místo strana, která podle mnohých vzdaluje Maďarsko evropským hodnotám.

Europoslanci podpořili kompromisní návrh změny svého jednacího řádu, který klubu dává možnost vyloučit skupinu poslanců.  Straně Fidesz, s jejíž politikou vymezování se vůči Evropské unii nesouhlasila řada lidoveckých poslanců, tak hrozilo, že klub bude hlasovat o jejím vyloučení.

Orbán krátce po hlasování zareagoval oznámením, že jeho poslanci v klubu strany končí. „Dodatky k pravidlům klubu EPP jsou zjevně nepřátelským krokem proti Fidesz a jeho voličům,” napsal maďarský premiér Weberovi.

Fidesz má v EPP již od předloňského roku na neurčito pozastavené členství kvůli kontroverzním krokům, které posilují moc vládnoucí strany a v EU vyvolávají obavy o demokracii a o respektování zásad právního státu v Maďarsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků