Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson Foto: Reuters

Obětí by mohlo být dvakrát víc než na jaře, varuje Johnson

Počet obětí ve Spojeném království by mohl být v zimě dvakrát větší než na jaře, uvedly deníky The Guardian a stanice BBC s odvoláním na chystanou řeč premiéra Borise Johnsona v parlamentu. Johnson, který se s čísly odvolává na modely expertů, bude před poslanci hájit zavedení čtyřtýdenní celoplošné karantény v Anglii.

Britský premiér Boris Johnson Foto: Reuters
Obětí by mohlo být dvakrát víc než na jaře, varuje Johnson

Johnson se chystá vysvětlovat, že vyzkoušel všechny možné varianty, než přistoupil k tomuto ráznému opatření.

„Modely našich vědců naznačují, že pokud nebudeme jednat hned, mohli bychom vidět v zimě i dvakrát více mrtvých ve srovnání s první vlnou nebo ještě víc. Vzhledem k těmto posledním číslům není žádná jiná alternativa než jednat na národní úrovni,“ řekne Johnson v projevu podle listu The Guardian.

Opatření zřejmě bude schváleno, protože je podpoří i opoziční labouristé, i když mají výhrady k tomu, že přichází příliš pozdě. I jejich výtky se bude snažit Johnson v projevu otupit: „Vím, že někteří ve sněmovně jsou přesvědčeni, že jsme měli udělat toto rozhodnutí dříve, ale já jsem přesvědčen, že je správné vyzkoušet všechny možné varianty, jak dostat virus pod kontrolu na místní úrovni s pomocí razantních lokálních opatření a silného místního vedení.“

Podpora labouristů se bude hodit, protože se čeká, že část konzervativních poslanců se postaví proti lockdownu.

Čtyři týdny, nebo víc?

Podle sdělení ze sídla premiéra budou opatření „časově omezená“, trvat by měla do 2. prosince, ministr Michael Gove ale připustil, že by to mohlo být i déle.

Během uzávěry budou zavřené hospody a restaurace a všechny obchody s výjimkou těch s potravinami a léky. Fungovat ale budou školy i školky.

Lidé budou moci chodit ven sportovat a na procházky. Ovšem setkávat se budou moci nanejvýš s jednou další osobou, která s nimi nežije ve společné domácnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků