Hlavní obsah
Americký prezident Barack Obama v Tallinnu Foto: ČTK/AP

Obama: Rusko se na Ukrajině dopouští agrese, USA pošlou do Pobaltí vojáky

Krizi na Ukrajině vyvolalo Rusko svojí agresí a podporou separatistů, prohlásil ve středu ve svém vystoupení v estonském hlavním městě Tallinn prezident USA Barack Obama. Moskva tak podle něj ohrožuje demokracii na Ukrajině i v jejím sousedství. Obama Estonce a další pobaltské národy ubezpečil, že NATO je jako spojence ochrání.

Americký prezident Barack Obama v Tallinnu Foto: ČTK/AP
Obama: Rusko se na Ukrajině dopouští agrese, USA pošlou do Pobaltí vojáky

„Ruská agrese vůči Ukrajině“ podle Obamy představuje hrozbu vize demokratické Evropy. Ruské vměšování na Ukrajině označil za „výpad proti suverénnímu státu“, který je bezprecedentní a představuje porušení mezinárodního práva.

Ukrajinci proto mají podporu Západu a NATO, protože „každý národ má právo určit si svůj osud“.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Hranice nelze překreslovat pod hlavní pistole,“ prohlásil Obama. Podle jeho slov je nezpochybnitelné, že Rusko vzbouřence na východě Ukrajiny „cvičí, vyzbrojuje a podporuje“. Ruští vojáci na Ukrajině podle něj nejsou žádní humanitární pracovníci, ale bojové síly s tanky.

Příčinou ukrajinské krize je zastaralé myšlení, pokračoval prezident. Vládní převrat na Ukrajině počátkem roku podle jeho slov nevedli neonacisté a fašisté, jak tvrdí Moskva, ale lidé, kteří měli dost korupce a nesplněných slibů prezidenta Viktora Janukovyče, jenž nakonec svůj úřad opustil a ze země utekl.

USA vyšlou vojáky

Obama v té souvislosti ubezpečil Estonsko a ostatní pobaltské státy, že USA a NATO nepřipustí, aby byly podobně Ruskem ohroženy. „Nejste žádné postsovětské teritorium, jste suverénní národy,“ poznamenal a slíbil, že je NATO ochrání.

Připomněl, že na nadcházejícím summitu NATO ve Walesu by mělo být dohodnuto ustavení jednotek rychlého nasazení na východě a další opatření. [celá zpráva]

K tomu doplnil, že svoji vojenskou přítomnost v Pobaltí posílí i samotné Spojené státy. Kromě toho, že tam umístí armádní vybavení a zintenzivní společná vojenská cvičení, vyšlou také vojáky, kteří se budou v Lotyšsku, Litvě a Estonsku střídat v pravidelných rotacích.

Související témata

Prezident USA Barack Obama

Foto: Larry Downing , Reuters

Ruský prezident Putin při projevu

Foto: Alexander Zemlianichenko, ČTK/AP

Průvod demonstrantů v moskvě

Foto: STRINGER, Reuters

Obama současně zdůraznil, že NATO chce být Rusku partnerem a on doufá v dohodu s ním a uklidnění situace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků