Hlavní obsah
Z paneláku zůstala jen hromada sutin. Foto: Facebook město Prešov

Někteří lidé chtějí zpět peníze, které dali na pomoc postiženým v Prešově

Někteří dárci, kteří poslali peníze na účty pro postižené z vybuchlého paneláku v Prešově, chtějí své finanční dary zpět. Na sociálních sítích se rozšířila informace, že z peněz dárců se bude platit likvidace zbytku paneláku a odvoz sutin. Účet za to se měl vyšplhat na neuvěřitelných 1,1 milionu eur (27,65 milionu korun).

Z paneláku zůstala jen hromada sutin. Foto: Facebook město Prešov
Někteří lidé chtějí zpět peníze, které dali na pomoc postiženým v Prešově

Peníze lidé posílali s vědomím, že je dostanou rodiny, které byly tragédií postiženy a přišly o bydlení, někteří i o své blízké. Na konci roku byly na transparentním účtu města, kam se poslaly i peníze ze sbírky TV Joj, celkem čtyři miliony eur (přes 100 milionů korun).

„Na základě nepodložených informací na sociálních sítích nám začaly chodit maily, v nichž lidé žádají zpět své peníze,“ uvedla Andrea Turčanová, primátorka Prešova.

Ta zdůraznila, že náklady na likvidaci paneláku a odvoz sutin uhradí stát, pokud budou oprávněné. Přislíbil to premiér Peter Pellegrini při své nedávné návštěvě Prešova.

Turčanová tvrdí, že město v této souvislosti oslovilo sedm firem, ale písemnou nabídku předložila pouze jedna, a to česká firma Cannoneer group. „Žádná firma to nechtěla udělat za euro,“ dodala Turčanová.

Česká společnost chtěla zaplatit jen přepravu speciálního stroje do Prešova, jehož pomocí rozebrala dvanáctipodlažní panelák, který loni 6. prosince zničil výbuch plynu a následný požár. Převoz vyšel na 164 tisíc eur (4,1 milionu korun). Za bourání si účtovala pouze symbolické jedno euro. Slováci toto gesto velmi ocenili.

Hádky v městském zastupitelstvu však vyvolává předběžná faktura ve výši 1,1 milionu eur firmy Matijka z Kružlova, která zlikvidovala zbývající čtyři podlaží do úrovně terénu a odvezla sutiny na skládku. „Podáváme trestní oznámení. Hlásily se totiž také firmy, které by to udělaly levněji,“ tvrdí člen městského zastupitelstva Martin Eštočák.

Majitel firmy Peter Matijka deníku Korzár řekl, že při stanovení nákladů vycházel ze standardních ceníkových cen. Z místa bylo odvezeno 7600 tun sutin, což je přes 290 plně naložených nákladních vozů. Majitel firmy řekl, že bourání dolních podlaží bylo náročnější, protože bylo potřebné zlikvidovat také materiál z horních podlaží, který spadl dolů.

Při prosincovém výbuchu paneláku zemřelo osm lidí. Tělo jedné ženy se nenašlo. Policie v případu obvinila tři dělníky, kteří podle vyšetřovatele při stavebních pracích prorazili plynové potrubí u obytného domu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků