Hlavní obsah
Pohled na sportovní centrum Emila Anthoina z Eiffelovy věže. Foto: Profimedia.cz

Najali je na ochranu fotbalového Eura, 82 jich je na seznamu sledovaných kvůli terorismu

Z celkem 3500 členů ochranky, kteří byli najati, aby bděli nad bezpečností na nadcházejícím fotbalovém Euru ve Francii, jich 82 figuruje na seznamu lidí podezřelých z napojení na některou z teroristických organizací. S odvoláním na francouzskou tajnou službu DGSI to v neděli napsal server Le Point.

Pohled na sportovní centrum Emila Anthoina z Eiffelovy věže. Foto: Profimedia.cz
Najali je na ochranu fotbalového Eura, 82 jich je na seznamu sledovaných kvůli terorismu

Zda měli v ochrance pracovat lidé napojení na islámský terorismus nebo na krajní levici či pravici, server neupřesnil.

V pondělí nicméně vyšlo najevo, že ukrajinská tajná služba SBU na Ukrajině před několika týdny zadržela Francouze, který v zemi galského kohouta během Eura plánoval patnáct teroristických útoků. Na Ukrajinu si přijel opatřit zbraně a zásahová jednotka u něj našla 125 kg tritolu a 20 granátů pro RPG. [celá zpráva]

„Občan Francie převážel pět kalašnikovů, pět tisíc nábojů, dva granátomety a 100 rozbušek,” oznámil šéf ukrajinské rozvědky SBU Vasyl Hrycak s tím, že zadržený pětadvacetiletý muž plánoval útoky na mešitu, synagogu, daňové úřady a dálniční uzly.

Hrozí útok na Turky

O riziku útoků extremistů na fotbalovém Euru ve Francii už podle serveru Point informovala také policejní zpráva ze 7. května tohoto roku. Neonacisté by podle ní mohli zaútočit na muslimské fanoušky či cíle. Terčem by se podle policie mohli stát zejména turečtí občané.

Jedna z neonacistických organizací už si podle policie nechala natisknout trička s heslem „Turecko není vítáno“.

Francie slibuje, že udělá všechno pro to, aby na šampionátu zajistila bezpečnost. Na pořádek bude dohlížet celkem 100 tisíc lidí, z toho 77 tisíc bude z řad policistů a četníků.

Českou fotbalovou reprezentaci i přítomné novináře v tiskovém středisku budou v průběhu mistrovství na místě chránit tři někdejší elitní policisté, nyní už v řadách soukromé bezpečnostní agentury, a kromě nich také francouzští zástupci speciálních jednotek. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků