Hlavní obsah
Ukrajinská houfnice u Artěmivsku Foto: Gleb Garanich, Reuters

Na Ukrajině padl první voják od uzavření příměří

První voják padl na východě Ukrajiny od uzavření příměří, uvedla Ukrajinská pravda s odvoláním na mluvčího vlády Andrije Lysenka, dalších pět vojáků bylo zraněno. Intenzita přestřelek v poslední době sílí. Zatím se nepodařilo ani stáhnout všechny těžké zbraně.

Ukrajinská houfnice u Artěmivsku Foto: Gleb Garanich, Reuters
Na Ukrajině padl první voják od uzavření příměří

Lysenko, který má na starosti otázky operace ATO proti separatistům, řekl, že voják byl zastřelen při ostřelování obce Hranitne ručními zbraněmi a granátomety. Lysenko dodal, že příměří bylo porušeno za posledních 24 hodin v 21 případech: „Několikrát byli naši vojáci nuceni zahájit palbu.“

V poslední době přibývá střetů na linii příměří mezi separatisty a vládními silami.

O porušení příměří mluví podle ČTK i separatisté, podle ministerstva obrany neuznané Doněcké lidové republiky vládní síly od úterý porušily příměří v deseti případech, hlavně v okolí Doněcku. Střílely nejen z ručních zbraní, ale i z minometů ráže 82 a 120 milimetrů.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) poznamenali ve své pondělí týdenní zprávě, že část těžkých zbraní dosud ani jedna straně nestáhla. Uvedli, že na území pod kontrolou vlády spatřili u obytných domů v Popasné tři samohybné houfnice ráže 152 mm Akacija ve vzdálenosti 59 km od Luhansku a u Topinoha 20 km severozápadně od Mariupole 31 tanků.

Ve dvou ze čtyř kontrolovaných skladů chyběly v každém dva minomety.

Všechny těžké zbraně nestáhli ani separatisté, v doněcké oblasti viděli šest samohybných houfnic ráže 122 mm Gvozdika a šest raketometů BM-21 Grad a sedm tažených houfnic D-30.

Porošenko počítá se vstupem do NATO

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu zopakoval, že počítá se vstupem do aliance NATO. Dodal ale, že tak nestane hned. „Potřebujeme dosáhnout standardů NATO, a to se nestane dnes ani zítra nebo příští rok. Naší prioritou je reformovat zemi a potřebujeme šest nebo sedm let na splnění kritérií,“ řekl Porošenko novináři z ConflictZone. Rozhovor odvysílá Deutsche Welle.

Podle ukrajinského prezidenta se po dosažení standardů NATO v zemi uskuteční referendum o vstupu do Aliance. Poznamenal, že zatímco před dvěma lety bylo pro členství v ní jen 16 procent, nyní je pro ně 60 procent Ukrajinců.

Na námitku, že německý ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier řekl, že je pouze pro partnerství Ukrajiny s NATO a ne pro členství, Porošenko řekl: „To je jen postoj Steinmeiera v roce 2015 a nikdo neví, jaká bude pozice Německa v roce 2022.“

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků