Článek
„Výsledky by měly být uvolněny 15. května v sedm hodin ráno,“ uvedla pro Novinky ředitelka Cermatu Barbora Rosůlková. Právě tehdy systém DiPSy ukáže, na jakou školu byl žák na základě výsledků přijímacího řízení přijat.
Než budou výsledky dostupné, mohou žáci alespoň zjistit, jak dobře si stojí, a to buď dálkově v systému DiPSy, nebo osobně přímo ve školách.
Od pondělí 12. do středy 14. května mohou zákonní zástupci a uchazeči nahlédnout do spisu ve školách, kam se žáci hlásí. Tam se dozvědí nejen počet bodů za jednotnou přijímací zkoušku z češtiny a matematiky, ale také za školní část přijímacího řízení a případně za prospěch či vědomostní olympiády, pokud je školy berou v potaz. Některé školy ovšem vyžadují rezervaci termínu nahlížení.
„Žáci se u nás dozvědí prakticky jen body, ne umístění,“ sdělila Novinkám Pavlína Wolfová, personalistka žáků Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Ani školy totiž zatím nemají informace o přijatých studentech.
Nahlédnutí do spisu slouží i ke kontrole. Žáci mohou přes elektronický systém zkontrolovat vyhodnocení svých záznamových archů a své celkové výsledky. Pokud by ve výsledcích byla chyba, může se uchazeč po vyhlášení výsledků odvolat u ředitele školy. Studenti na to mají tři pracovní dny a odvolání je tak třeba podat do 20. května, přičemž k tomu nelze využít systém DiPSy.
Uchazeči se nemohou odvolat kvůli nedostatku kapacit, protože nový systém přijímacího řízení zaplní všechna volná místa. Pokud žák není spokojen se školou, na kterou se dostal, může se přijetí vzdát. Potom ale musí podstoupit druhé kolo přijímacího řízení. Připojí se tak k těm, kteří se v prvním kole na žádnou školu nedostali. Ti musí podat přihlášky do druhého kola do 26. května.
K jednotným přijímacím zkouškám se přihlásilo 159 tisíc uchazečů, z toho 132,5 tisíce na čtyřleté či kratší studium. Na osmiletá gymnázia se hlásí 19,4 tisíce dětí, tedy více než dvojnásobek kapacit. Na šestiletá se hlásí 7,1 tisíce dětí, což kapacitu převyšuje téměř trojnásobně.
Loni se v prvním kole přijímaček dostalo na školu 94 procent deváťáků. Tři čtvrtiny uspěly s přihláškou na školu, o kterou měly nejvyšší zájem a vybraly si ji jako první prioritu.