Hlavní obsah
Ukrajinští záchranáři odnášejí jedno z těl obětí z trosek malajsijského boeingu. Archivní snímek Foto: Evgeniy Maloletka, ČTK/AP

Ačkoli v neděli uplynul měsíc od katastrofy malajsijského letu MH17 nad východní Ukrajinou, dosavadní vyšetřování na viníka zbytečné smrti 298 nevinných lidí neukázalo. S jistotou víme jen to, že stroj byl sestřelen. Mezinárodním expertům brání v práci neustávající boje v okolí místa pádu, Rusko a USA, které oblast sledují z vesmíru, žádné pádné důkazy nepředložily.

Ukrajinští záchranáři odnášejí jedno z těl obětí z trosek malajsijského boeingu. Archivní snímek Foto: Evgeniy Maloletka, ČTK/AP
Měsíc po pádu boeingu: Neví se nic

Šéf malajsijské policie Khalid Abu Bakar si tento týden postěžoval, že vyšetřovatelé za těch několik dnů, které na místě katastrofy strávili, stačili prohledat jen asi 45 procent z 15 kilometrů čtverečních, na nichž leží rozmetané trosky.

I to je důvod, proč zatím není v dohledu ani předběžná vyšetřovací zpráva.

Podle pravidel Mezinárodní organizace pro civilní letectví by měla být zveřejněna měsíc po incidentu, v tomto případě ale spatří světlo světa zřejmě až v září, podotkl mluvčí Nizozemského bezpečnostního úřadu Wim van der Weegen.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

Lze však předpokládat, že ani tato zpráva spekulace neutne: s největší pravděpodobností na základě prohlídky trosek a analýzy černých skříněk potvrdí sestřel jako příčinu pádu, jen stěží ale ukáže na toho, kdo držel pomyslný prst na spoušti.

Údajná komunikace o sestřelení malajsijského letadla

Hypotéz a teorií se za poslední měsíc vyrojilo mnoho, některé byly přitažené za vlasy, další znějí realističtěji. Žádná z dosud zveřejněných verzí však nebyla podepřena pádnými důkazy.

Nejčastější verze: Buk nebo Su-25

Co tedy o zkáze Boeingu 777 s jistotou víme? Jeho pád nezpůsobila závada či selhání posádky, stroj byl jistě sestřelen. O tom svědčí jak zdokumentovaná poškození trosek, tak i prvotní údaje z černých skříněk, které potvrzují masivní explozivní dekompresi. Jaká zbraň ale zkázu stroje způsobila, zůstává i nadále předmětem dohadů.

Nejčastěji se hovoří o tom, že stroj zasáhla protiletadlová střela Buk, o čemž mají svědčit i zřetelné stopy na trupu a křídlech letounu. Objevují se ale i jiné verze.

Kus sestřeleného boeingu u obce Petropavlivka

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Ruská armáda nedlouho po katastrofě uvedla, že se k civilnímu stroji nakrátko přiblížil ukrajinský bitevník Su-25.

Ruská média citovala německého novináře a pilota Petera Haisenka, který na fotografiích trosek nalezl údajné stopy po kulkách a usuzuje, že na dopravní letadlo zaútočily dva ukrajinské bitevníky Su-25.

Kritici této teorie však oponují, že zmíněný vojenský letoun není konstruován pro útočení na vzdušné cíle a pro lety v desetikilometrové výšce, v níž se pohyboval boeing.

Proruský separatista hlídá jedno z míst, kde se nacházejí trosky letounu.

Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

„Je v tom problém: boeing letí rychlostí 900 kilometrů za hodinu, ale Su-25 v této výšce tak rychle letět nemůže. Jenže on ani nemusí. Když chce na cíl zaútočit, nasměruje nos a dochází k zásahu raketami R-60M. Nejvýhodnější vzdálenost pro útok je 3–5 km,“ řekl agentuře ITAR-TASS Vladimir Michailov, bývalý velitel ruského letectva.

Ukrajina a Spojené státy však tvrdí, že boeing sestřelila raketa země-vzduch, s nejvyšší pravděpodobností ze systému Buk. Oba státy pak viní povstalce podporované Ruskem. Ti nejspíše v domnění, že míří na ukrajinský vojenský letoun, omylem zasáhli civilní stroj.

BEZ KOMENTÁŘE: Raketový systém Buk-M1

USA uvedly, že střela vzlétla z území ovládaného povstalci, důkazy však nepředložily.

Možní viníci průběh vyšetřování brzdí

Rebelové namítají, že systémy Buk nikdy neměli. Proti nim ale svědčí dřívější zprávy ruských agentur, které už v červnu oznamovaly, že separatisté buky získali. Jen krátce před katastrofou boeingu navíc povstalci sestřelili ve výšce přes šest tisíc metrů ukrajinský vojenský letoun An-26. Vinu separatistů mají dokazovat i údajné odposlechy hovorů mezi rebely zveřejněné ukrajinskou kontrarozvědkou.

Trosky boeingu na východní Ukrajině. Snímek je z předminulého týdne.

Foto: axim Zmeyev, Reuters

Ačkoli se strany konfliktu obviňují navzájem, pro transparentní vyšetření nehody dělají jen málo. Kyjev a separatisté, na něž má páky jen Moskva, nebyli ochotni přerušit boje v místě dopadu tak, aby je mohli bezpečně prozkoumat mezinárodní experti.

USA sice hovoří o důkazech, jež prý ukazují na povstalce, nejsou je však ochotny zveřejnit. Podaří se tedy nakonec viníka, ať už je jím kdokoli, pohnat k zodpovědnosti? Napoví další týdny, pravděpodobnost však s každým dnem klesá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků