Hlavní obsah

Merkelová se Sarkozym představili plán cesty z krize

Německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym po pondělním setkání v Paříži představili hlavní zásady, které mají vyvést eurozónu z krize a zabránit jejímu návratu. Případ krachujícího Řecka podle jejich slov musí zůstat výjimkou.

Merkelová se Sarkozym představili plán cesty z krize

Sarkozy představil zatím jen „hlavní kapitoly“. Detaily oba státníci představí ve společném dopise prezidentovi Evropské rady Hermanovi Van Rompuyovi, upřesnil.

S Merkelovou se shodli na potřebě zavedení automatických sankcí pro ty členské země eurozóny, jejichž rozpočtový schodek přesahuje tři procenta HDP, a ukotvení závazku o vyrovnaném rozpočtu v ústavách národních států. Sarkozy s Merkelovou rovněž navrhují, aby se šéfové vlád eurozóny v budoucnosti scházeli každý měsíc.

Debata se podle Sarkozyho týká „především 17 členů eurozóny, ale i 10 dalších členů Evropské unie, kteří se chtějí připojit“.

„Toto je extrémně vážná krize,“ připomněl francouzský prezident s tím, že v minulosti byla přijatá nedůsledná opatření, což se nesmí opakovat. Dodal, že dvě největší evropské ekonomiky Německo a Francie nenechají společnou měnu euro padnout, ale nedá se očekávat, že budou dál platit, aniž by měly záštitu v kontrolních mechanismech. Sarkozy už dříve řekl, že stojí za návrhem Evropské komise mít možnost schvalovat národní rozpočty předem. Německo a Francie v té souvislosti podporují přepsání unijních smluv. [celá zpráva]

„Řecko musí zůstat výjimkou,“ prohlásila v souvislosti s dluhovým zadlužením v eurozóně Merkelová. "Musíme se učit ze svých chyb a dodržovat 'zlaté pravidlo' deficitního stropu a obnovit důvěru investorů," dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků