Hlavní obsah
 

Manžel prošel, mě s dětmi zadrželi. Afghánka chce za manželem do Německa

Letifa z Afghánistánu chce se svými dvěma dětmi za manželem do Německa, ale zatím uvízla v uprchlickém táboře v srbském městě Subotica, které se nachází u hranic s Maďarskem. „Pokusím se dostat do Maďarska a odtud dál do Německa. Požádám na hranicích oficiálně o azyl,“ řekla Právu. Letifa ví, že Maďarsko od úterý zpřísnilo podmínky pro vstup do země, ale doufá, že azyl dostane a setká se s manželem.

 
Manžel prošel, mě s dětmi zadrželi. Afghánka chce za manželem do Německa

„Z Afghánistánu jsme vyrazili společně s manželem, ale Turci nás s dětmi deportovali zpět a pokračovat mohl jen manžel. Doufám, že se za ním brzo dostaneme a budeme opět spolu,“ neztrácí naději Letifa.

Foto: Právo

V uprchlickém táboře je momentálně 130 lidí. Jejich počet v posledních dnech kolísá mezi 120 a 150. „Existuje pořadník, na jehož základě se migranti dostanou do tranzitních zón umístěných přímo na hranici. Zde mohou požádat o azyl a musí se tam zdržovat až do vyřízení jejich žádosti,“ upozorňuje Safet Resulbegovič z vedení tábora v Subotici.

Tuto možnost využívají především rodiny s dětmi, které nechtějí riskovat ilegální přechod hranice. „Jsme tady už sedm týdnů. Věřím, že v nejbližších dnech dostaneme možnost podat žádost o azyl v Maďarsku,“ potvrdil Asaf z Afghánistánu, který je v táboře s manželkou a čtyřmi dětmi.

Do Maďarska už si netroufnou

Nikdo z dočasných obyvatel uprchlického tábora v Subotici už neuvažuje o ilegálním přechodu hranice. „Víme, že Maďaři jsou velmi přísní. Bojíme se, že nás chytí a zbijí,“ říká muž z Iráku, který nechtěl prozradit své jméno.

Foto: Ivan Vilček, Právo

Tvrdí, že některé jeho známé maďarští policisté zmlátili. „Půjdeme raději přes Rumunsko nebo přes Chorvatsko,“ dodává.

Hussejn z Iráku je s rodinou v uprchlickém táboře v Subotici už pět měsíců.

„Stále věřím, že se do Evropské unie dostaneme legálně. Požádáme v Maďarsku o azyl. Informovali nás, že Maďarsko zpřísnilo podmínky pro udělení azylu a budeme muset počkat na vybavení žádosti přímo na hranicích. Říkali mi, že to tam vypadá, jako ve vězení. Pro děti to nebude dobré,“ neskrývá obavy Hussejn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků