Hlavní obsah
Maďarská obec protestuje odstraněním unijních vlajek z budov úřadů. Foto: Jan Čech, Novinky

Maďarská obec vede s unií vlajkovou válku kvůli Slovensku

V maďarské obci Leányfalu protestují odstraněním vlajek EU proti tomu, že Brusel neřeší slovensko - maďarský konflikt způsobený vydáním učebnic vlastivědy pro školy s vyučovacím jazykem maďarským bez maďarských zeměpisných názvů. "Je to symbolický protest proti útokům na maďarskou menšinu na Slovensku," cituje deník Magyar Nemzet starostu obce Csaba Nyíriho.

Maďarská obec protestuje odstraněním unijních vlajek z budov úřadů. Foto: Jan Čech, Novinky
Maďarská obec vede s unií vlajkovou válku kvůli Slovensku

Starosta obce s třemi tisíci obyvatel ležící severně od Budapešti je odhodlaný nevrátit na veřejné budovy vlajky EU, dokud Brusel situaci nezačne projednávat a řešit. Vlajky unie byly odstraněny z budovy obecního úřadu, místní školy a školky. "Slováci útočí na Maďary a unie s tím nic nedělá," uvedl Nyíri.

Slovenský vicepremiér Dušan Čaplovič tvrdí, že v Maďarsku se oživují nacionalistické nálady, protože ekonomika země je ve vážné krizi. "Nacionalistické nálady mají překrýt ekonomické problémy Maďarska. Finanční krize postihla Maďarsko velmi tvrdě. Maďaři jsou proto krmeni v duchu římského hesla Dejte jim chléb a hry," prohlásil.

Učitelé slovenských škol s vyučovacím jazykem maďarským začali ministru školství Jánu Mikolajovi (Slovenská národní strana) hromadně vracet učebnice vlastivědy pro 4. ročník. Knihy totiž obsahují sice texty v maďarštině, ale zeměpisné názvy pouze ve slovenštině.

Učitelé vracejí knihy ministrovi

„Je to katastrofa. Text je v maďarštině, a zeměpisné názvy zůstaly ve slovenštině v prvním pádě. Jsou tam věty, jako například Nejchladnější počasí je v Tatry,“ říká ředitelka školy v Podunajských Biskupicích Mária Vargová.

Původně měly být zeměpisné názvy ve slovenštině a v závorce v maďarštině. Ministerstvo změnilo učebnice po osmi letech hlavně proto, aby žáci maďarských škol znali slovenské zeměpisné názvy. „Slovenská označení ovládali žáci bez problémů už nyní. Vždyť například mapy, s nimiž pracujeme, používají pouze slovenštinu,“ říká ředitelka.

Ministr Mikolaj v lednu 2008 rozhodl, že zeměpisné názvy budou jen ve slovenštině, ale Rada vlády pro menšiny v červnu potvrdila názvy v obou jazycích. Dopis z rady vlády pro menšiny však údajně dorazil do vydavatelství až po uzávěrce.

Maďarská ministryně zahraničí Kinga Gönczová si stěžovala, že SR nedodrželo závazek, že v učebnicích budou za slovenskými názvy i verze v maďarštině. V případě, že nedojde k nápravě, chce se Maďarsko obrátit na EU. Premiér Robert Fico to označil za ultimátum a šéf vládní SNS Ján Slota neváhal veřejně přirovnat Gönczovou k Hitlerovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků