Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Pool, Reuters

Strana francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ztratila většinu v parlamentu, když část jejích poslanců odešla, aby založila novou stranu. Uvedla to v úterý stanice BBC.

Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Pool, Reuters
Macron ztratil většinu v parlamentu

Z Macronovy strany Republika v pohybu (LREM) odešlo sedm poslanců. Spolu s šesti dalšími, kteří dříve také podporovali Macrona, zakládají novou stranu Ekologie, demokracie, solidarita.

Po jejich odchodu má Macronova strana jen 288 poslanců v 577členné dolní komoře parlamentu.

Podle francouzských politických komentátorů to ale není pro Macorna fatální, protože jeho strana LREM má ještě podporu dvou dalších stran - centristické MoDem a středopravé Agir, které mají dalších 56 poslanců.

Macronova strana v posledních měsících trpí odchody svých poslanců a sedm nových přeběhlíků bylo pod velkým tlakem stranického vedení, aby zůstali. Dva poslanci, kteří se chtěli také přidat k nové partaji, na poslední chvíli od svého záměru ustoupili, uvedl list Le Figaro. I tak LREM přišla o většinu.

Poslanci odcházejí podle BBC proto, že strana nedokázala překonat politické rozdělení, jak slibovala, a navíc zamířila napravo, což nevyhovuje levicovému ekologickému křídlu. Macron sám má po protestech žlutých vest podporu hlavně ze strany pravicového elektorátu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků