Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Reuters

Kvůli muničnímu skladu švýcarská vesnice Mitholz na léta osiří

Obyvatelé švýcarské vesnice Mitholz budou muset zřejmě na pět až deset let opustit své domovy. Přestěhovat se budou muset kvůli nedalekému muničnímu skladu z dob druhé světové války, který může podle odborníků vybuchnout. Úřady se ale na vyklizení skladu se zbraněmi musí důkladně připravit, a lidé z Mitholzu tak stěhování čeká nejdříve v roce 2031, napsala agentura DPA.

Ilustrační foto Foto: Reuters
Kvůli muničnímu skladu švýcarská vesnice Mitholz na léta osiří

Podzemní sklad u Mitholzu, asi 50 kilometrů jižně od švýcarské metropole Bernu, ukrývá kolem 3500 tun munice. V roce 1947 část vojenského zařízení vybuchla. Exploze si tehdy vyžádala devět lidských životů. Armáda následně vchody do skladu zatarasila a předpokládala, že se tím problém vyřešil. Při průzkumu v roce 2018 se ale zjistilo, že sklad představuje nebezpečí a bude nutné ho vyklidit.

Švýcarské ministerstvo obrany nyní rozhodlo, že se zhruba 170 obyvatel vesnice Mitholz bude muset na určitou dobu vystěhovat. Domovy by měli lidé opustit zhruba za deset let a vrátit se do nich nebudou smět dalších pět až deset let. Ministerstvo ale nevyloučilo, že Mitholz může zůstat uzavřený i déle.

Podle místního starosty Romana Lanze nechtějí své domovy opustit především starší obyvatelé, kterým vadí i to, že nebudou moci domy, ve kterých žily jejich rodiny po generace, předat bez ztráty tržní hodnoty svým potomkům.

Požadují tak mimo jiné odškodnění. Podle starosty Lanze ministerstvo obrany uvažuje o tom, že by při likvidaci muničního skladu vytvářelo záměrné přestávky, ve kterých by mohli do Mitholzu přijíždět majitelé nemovitostí a starat se o své domy a pozemky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků