Hlavní obsah
Situace je aktuálně nejvážnější v Číně. Na snímku jsou policisté hlídkující ve městě. Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Rakousko i Kanada řeší koronavirus. Nemoci podlehlo už 56 lidí

Sousední Rakousko je dalším státem, který musí řešit koronavirus. Ve Vídni skončila v péči lékařů čínská letuška, u které je podezření právě na tuto infekci. První případ nakažení ohlásila rovněž Kanada. Celkově již nemoci podlehlo 56 lidí a po celém světě je již více než 2000 nakažených.

Situace je aktuálně nejvážnější v Číně. Na snímku jsou policisté hlídkující ve městě. Foto: Mark Schiefelbein, ČTK/AP
Rakousko i Kanada řeší koronavirus. Nemoci podlehlo už 56 lidí

Nemocnice v kanadském Torontu v sobotu odpoledne sdělila, že ošetřuje prvního pacienta s koronavirem v zemi. Podle zdravotníků se jedná o padesátiletého muže, který do země 23. ledna přiletěl z Wu-chanu.

„V Torontu nebyl příliš dlouho. Necítil se dobře. Myslím, že zůstával doma a lidé, kteří s ním bydlí, se sami izolovali,” uvedla doktorka Barbara Yaffeová. Úřady upozorňují, že ačkoliv u muže přítomnost viru zjistili doktoři v Torontu, pro úplné potvrzení přítomnosti viru ho musí ještě nezávisle vyšetřit federální zdravotnická agentura.

Na výsledky vyšetření kvůli podezření na tento typ viru čeká rovněž čínská letuška, která je od pátku ve Vídni. Nyní leží na izolovaném oddělení v nemocnici na jihu rakouské metropole. Výsledky mohou být až za 48 hodin, upozornila rakouská tisková agentura APA. Žena před několika dny byla ve Wu-chanu, úřady nyní zjišťují, s kým se v Rakousku dostala do kontaktu.

Koronavirus se dostal do Evropy již v pátek. Ve Francii hospitalizovali postupně tři pacienty, další dva nakažené pak ohlásily Spojené státy. Onemocnění se nicméně rozšířilo také do Austrálie, Japonska, Jižní Koreji, Nepálu, Malajsie, Thajska či například Vietnamu.

15 úmrtí během jediného dne

Čínští zdravotníci zaznamenali v neděli patnáct nových úmrtí, včetně prvního v Šanghaji, a přes 300 nových případů nemoci. Úřady v sobotní bilanci uváděly 41 mrtvých a 1372 nakažených.

Každý nakažený člověk nemoc přenese na další dva až tři lidi, uvádějí dvě na sobě nezávislé britské studie. Zda se bude infekce šířit podle nich záleží na účinnosti ochranných opatření, pro zastavení epidemie by se však úřadům muselo podařit zabránit přenosu v 60 procentech případů. Vědci z univerzity v anglickém Lancasteru odhadují, že při současném stavu bude pouze ve Wu-chanu do 4. února přes 190 000 nakažených.

Úřady se rozhodly přijmout nová opatření, která mají pomoci zabránit šíření infekce. Čínské cestovní kanceláře nebudou moci od pondělí zajišťovat hotelové rezervace či pobyty pro skupiny, informovala čínská televize CCTV.

Patnáctimilionové severočínské město Tchien-ťin po vzoru Pekingu se rozhodlo dočasně zastavit provoz dálkových autobusových linek. Pobřežní velkoměsto Šan-tchou na jihu země v neděli rozhodlo o uzavření pro osoby cestující odjinud, automobilovou i lodní dopravu. Přerušen je provoz taxíků, přívozů a autobusů.

Čínou spravovaný Hongkong od neděle znepřístupnil populární turistické atrakce Disneyland a zábavní park Ocean Park. Úřady již dříve oznámily, že je až do odvolání uzavřen i šanghajský Disneyland či pekingské Zakázané město.

Virus se objevil už loni

Nový typ koronaviru 2019-nCoV se objevil na konci loňského roku v Číně. Hlavními příznaky nákazy virem 2019-nCoV jsou horečka, kašel a problémy s dýcháním. Vir způsobuje komplikovaný zápal plic, který může vést ke kolapsu a smrti pacienta.

Ukázalo se navíc, že patogen spadající do stejného kmene jako koronavirus vyvolávající onemocnění SARS začal mutovat. To znamená, že se přizpůsobuje prostředí i hostitelům, je hůře identifikovatelný laboratorními testy a může být odolnější vůči nasazovaným antivirotikům.

České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků