Hlavní obsah
Ministři zahraničních věcí USA a Ruska John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Kerry volal Lavrovovi kvůli Sýrii

Ruská vojenská podpora režimu syrského prezidenta Bašára Asada povede k prohloubení a prodloužení konfliktu v Sýrii. V telefonátu to šéfovi ruské diplomacie Sergeji Lavrovovi řekl jeho americký protějšek John Kerry. Byl to za minulých deset dní jejich už třetí telefonický rozhovor.

Ministři zahraničních věcí USA a Ruska John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov Foto: Kevin Lamarque, Reuters
Kerry volal Lavrovovi kvůli Sýrii

Kerry prohlásil, že postup Ruska "podkopává společný cíl, jímž je boj proti extremismu". Řekl také, že je třeba najít řešení situace přípravou přechodného politického období v Sýrii.

Americký ministr uvedl, že "USA jsou rozhodnuty bojovat v koalici 60 zemí proti IS, avšak Asad nemůže být spolehlivým členem této koalice". "USA uvítají konstruktivní ruskou účast v boji proti IS," sdělil Kerry.

Rusko se stále hlásí k tomu, že je spojencem Asada, a tvrdí, že zbrojní dodávky jsou určené k boji proti Islámskému státu (IS). Podle Lavrova Rusko usiluje o vytvoření "jednotné fronty" pro boj proti teroristickým skupinám v Sýrii. Asad pod pojem teroristé ale řadí také opozici, s níž USA spolupracují.

Související témata:

Syrský prezident Bašár Asad

Foto: SANA/Handout, Reuters

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Mluvčí Pentagonu řekl, že množství ruského vojenského vybavení, které míří do syrské Latákíje, navozuje dojem, že Moskva tam chce vybudovat předsunutou operační základnu a letiště. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků