Hlavní obsah
Zástánce setrvání Británie v EU Foto: Hannah Mckay, Reuters

Je to procházka růžovým sadem, před referendem o brexitu bylo hůř, tvrdí poradce Johnsona

Současná politická situace ve Velké Británii je „procházka růžovým sadem“ tvrdí Dominic Cummings, hlavní poradce britského premiéra a bývalý lídr brexitové kampaně Vote Leave. Daleko horší situace panovala podle jeho slov pře referendem o vystoupení Velké Británie z Evropské unie v roce 2016.

Zástánce setrvání Británie v EU Foto: Hannah Mckay, Reuters
Je to procházka růžovým sadem, před referendem o brexitu bylo hůř, tvrdí poradce Johnsona

To, že se britští poslanci stali terčem hněvu voličů, není podle něj nijak překvapivé. Cummings tvrdí, že zákonodárci si tyto problémy způsobili sami. „Jestliže jste skupina politiků a řeknete 'přísaháme, že budeme respektovat výsledek demokratického hlasování' a pak, když prohrajete, řeknete 'nechceme to hlasování respektovat', co čekáte, že se stane?“ uvedl.

Vášně kolem brexitu mohou podle Cummingse opadnout až v momentě, když parlament dodrží slib ohledně respektování výsledku referenda. „Poslanci řekli, budeme mít referendum, budeme respektovat výsledek, a pak strávili tři roky vykrucováním. Není překvapivé, že to některé lidi štve,“ řekl.

Odmítl spekulaci, že vláda nakonec podpoří „měkkou“ variantu brexitu, aby splnila slib, že odchod z unie se už nebude odkládat. „Nejsme vůbec pod tlakem. Referendum, to byl tlak, referendum bylo těžké,“ uvedl a dodal: „Tohle je ve srovnání s referendem procházka růžovým sadem, užíváme si to, odejdeme (z EU) a zvítězíme“.

Cummings je považován za jednoho z hlavních strůjců brexitu a nyní také za vrchního stratéga týmu kolem Johnsona. Politici i komentátoři jej označují za architekta ostré premiérovy rétoriky či kontroverzního rozhodnutí přerušit zasedání parlamentu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků