Hlavní obsah
Slovenský premiér Robert Fico Foto: Olivier Matthys, ČTK/AP

Fica kvůli vraždě novináře opouští nejbližší spolupracovník

Roman Šipoš, dlouholetý spolupracovník slovenského premiéra Roberta Fica, dal kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka výpověď a odchází z Úřadu vlády. Od roku 2015 působil jako ředitel kanceláře předsedy vlády. Předtím byl Šipoš poslancem slovenského parlamentu a náměstkem ministra dopravy. „Odcházím k prvnímu dubnu 2018,“ řekl Šipoš Denníku N.

Slovenský premiér Robert Fico Foto: Olivier Matthys, ČTK/AP
Fica kvůli vraždě novináře opouští nejbližší spolupracovník

Šipoš se podle vlastních slov rozhodl dát výpověď po zveřejnění informací, že vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky mohla souviset s působením kalábrijské mafie na Slovensku. Fico jeho rozhodnutí akceptoval. Šipoš zůstává řadovým členem vládní strany Směr-sociální demokracie.

Ve středu oznámil odchod z funkce ministr kultury Marek Maďarič (Směr) a dočasně opustili své pozice na Úřadu vlády také hlavní Ficova poradkyně Mária Trošková a tajemník bezpečnostní rady slovenské vlády Viliam Jasaň. Podle medializovaných informací měli oba kontakty na Italy podnikající na východním Slovensku.

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

Slovenská policie zadržela ve čtvrtek v Trebišově a v Michalovcích sedm Italů. Šest z nich bylo v noci z pátku na sobotu propuštěno. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků