Hlavní obsah
Atentátník Akbaržon Akramdžanovič Džalilov na fotografii z průkazu Foto: Reuters

Druhá nálož v petrohradském metru mohla zasáhnout až dvě stě lidí

Druhou nálož, kterou zanechal atentátník z Petrohradu Akbaržon Džalilov na stanice Ploščaď vosstanija mohla zabít a zranit až dvě stě lidí. Uvedl to dozorčí stanice pro stanici Rossija 24. Pátrání po spojení petrohradského atentátníka s extremisty zatím nic nepřineslo.

Atentátník Akbaržon Akramdžanovič Džalilov na fotografii z průkazu Foto: Reuters
Druhá nálož v petrohradském metru mohla zasáhnout až dvě stě lidí

„Byl jsem na obchůzce stanice. Našel jsem (podezřelý) předmět a hned o něm informoval. Bylo to na přestupu (na jinou linku). V tomto místě je největší koncentrace lidí, 150 až dvě stě,“ řekl dozorčí Albert Sibirskij.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Těsně po výbuchu se lidé snažili dostat ze zničeného metra

Video: Reuters

Nálož ale nevybuchla, ačkoliv k ní byl připojen mobilní telefon a dala se odpálit na dálku. Úřady zatím neuvedly, proč k explozi nedošlo. Zatím není jasné, zda selhala rozbuška, nebo atentátník nezavolal.

 Atentátník na sebe nijak neupozornil

Atentátník Akbaržon Džalilov měl čistý trestní rejstřík. Nikdy nevzbudil pozornost policie ani v Rusku, ani v rodném Kyrgyzstánu. Uvedly to agentury TASS a Interfax.

„Jeho jméno nebylo na seznamu extremistů v databázi tajných služeb,” sdělil zdroj agentury TASS. Džalilov podle něj nikdy nebyl zadržen za žádný přestupek: „Jakmile se stal ruským občanem, nebyly s ním žádné problémy. Občanství dostal legální cestou.”

Metro ve stanici Těchnologičeskij institut

Foto: ČTK/AP

„Předpokládaný pachatel teroristického útoku, který se v Kyrgyzstánu jen narodil, ale měl ruské občanství a pas, silové orgány nikdy nepovažovaly za člena nábožensko-extremistických organizací,“ řekl Interfaxu zdroj z kyrgyzské vyšetřovací služby.

„V březnu přijel do Oše jen na deset dnů. Za tak krátkou dobu je nemožné naverbovat a vycvičit člověka pro teroristický útok. Pravděpodobně se Aberžon dostal pod vliv radikálů v Rusku a domů se mohl přijet jen rozloučit, protože se už připravoval k tomu, co udělal.“

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: K místu neštěstí v Petrohradě nosí lidé květiny, památku obětí uctil i prezident Putin

Video: Reuters

Ruská policie už dříve uvedla, že mladík neletěl přímo do Petrohradu, ale volil trasu přes Moskvu, což by mohlo naznačovat, že tam byl někdo, kdo ho řídil. Možnost, že měl komplice, naznačoval i výsledek prohlídky Džalilovova bytu, kde se nenašly žádné výbušniny. Mohl je od někoho dostat.

Ruské úřady také prověřují, zda se neradikalizoval už loni. „Podle předběžných informací mohl být napojený na syrské radikály. Zjišťujeme, zda nebyl v Sýrii a nezúčastnil se tam bojů,” citovala svého informátora agentura TASS.

Vlak metra poničený výbuchem

Foto: www.vk.com/spb_today, ČTK/AP

Kyrgyzské úřady už dříve zmínily, že mnozí z těch, kteří se dostali pod vliv muslimských radikálů a odjeli bojovat do Sýrie, byli často mladí muži, kteří odjeli do Ruska za prací. Vzdálenost od domova a nevyřešené sociální problémy je nahnaly do rukou extremistů.

Ředitel střední školy, kde Džalilov studoval, Interfaxu řekl, že byl „velmi ochotný žák, ale měl měkký charakter“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků