Hlavní obsah
Boris Johnson před kanceláří premiéra Foto: Pippa Fowles / 10 Downing Street, Reuters

Dohoda s EU musí být hotová do poloviny října, dává Johnson ultimatum

Britský premiér Boris Johnson chce mít dohodu o budoucích vztazích Spojeného království a Evropské unie hotovou do poloviny října, tedy do plánovaného evropského summitu, avizuje Johnsonova kancelář. Pokud se to nepodaří, měly by se obě strany smířit s krachem jednání a „jít dál“. Vyjednávání by mohl ale zkomplikovat plán britské vlády, podle něhož má kabinet chystat zákon, který by zneplatnil části brexitové dohody.

Boris Johnson před kanceláří premiéra Foto: Pippa Fowles / 10 Downing Street, Reuters
Dohoda s EU musí být hotová do poloviny října, dává Johnson ultimatum

Británie po lednovém formálním vystoupení z Evropské unie už několik měsíců se "sedmadvacítkou" jedná o podobě budoucího partnerství, rozhovory jsou ale velmi složité. Necelé čtyři měsíce před koncem vyjednávacího období se návrhy obou stran v mnoha bodech stále výrazně rozchází, zejména pokud se to týká pravidel hospodářské soutěže a přístupu unijních rybářů do britských vod.

„Dohoda s našimi evropskými přáteli musí přijít do termínu Evropské rady 15. října, pakliže má být v platnosti do konce roku,“ má prohlásit premiér Johnson. Vyjádření přijde den před začátkem dalšího třídenního kola jednání. Podobně se v posledních týdnech opakovaně vyjádřil i lídr vyjednávacího týmu EU Michel Barnier.

„Nebudeme-li se schopni do té doby dohodnout, pak nepředpokládám, že mezi námi bude dohoda o volném obchodu, a všichni bychom to měli přijmout a jít dál,“ pokračuje předem zveřejněné prohlášení britského ministerského předsedy.

Johnson dodává, že uzavření dohody je podle něj stále možné, ovšem za podmínky, že „EU je připravena přehodnotit své aktuální pozice“ a přiklonit se k britskému „rozumnému návrhu na standardní dohodu o volném obchodu“. Unie ovšem dává jasně najevo, že přístup Británie na její jednotný trh bez sladění pravidel hospodářské soutěže je pro ni nepřijatelný. Například šéf francouzské diplomacie Jean-Yves Le Drian před týdnem Londýn nařkl z "neústupného" a "nerealistického" přístupu.

Vyjednávání by mohl ještě zkomplikovat údajný britský plán, o kterém informoval list Financial Times. Vláda prý dokončuje návrh zákona „o vnitřním trhu“, který by mohl „eliminovat právní sílu částí dohody o vystoupení“ Británie z EU. Konkrétně má jít o ustanovení z brexitové dohody, která se týkají státní pomoci firmám a celního režimu v Severním Irsku.

Jestliže se do začátku příštího roku nepodaří nové partnerství dojednat, zkomplikují od ledna obchodování přes kanál La Manche cla a kvóty podle pravidel Světové obchodní organizace (WTO). Do konce probíhajícího přechodného období brexitu se Británie dál řídí unijním právem, ačkoli už formálně není členem EU.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků