Hlavní obsah

Dohoda o příměří na Ukrajině je na světě. Po 16 hodinách jednání

– Minsk • Aktualizováno

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek dopoledne na tiskové konferenci v Minsku oznámil, že se podařilo vyjednat dohodu o příměří. Boje se ukončí o půlnoci 14. února. Uvedl, že se dále domluvil průběh demarkační linie a ústavní reforma, která zajistí práva obyvatel Donbasu.

Foto: Sergei Grits, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin při přestávce jednání v běloruském Minsku

Článek

Jednání mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a prezidentem Ruska, Ukrajiny a Francie Vladimirem Putinem, Petrem Porošenkem a Francoisem Hollandem trvalo se dvěma kratšími přestávkami 16 hodin.

Šéf Kremlu oznámil, že z minského summitu vzešly dva podepsané dokumenty: jednak prohlášení čtyř státníků, jednak dokument tzv. kontaktní skupiny o komplexu opatření, aby se minská mírová dohoda z loňského září uplatnila v praxi. Druhý dokument podle agentury TASS podepsali i vůdci proruských separatistů.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Hollande podle agentury Reuters poznamenal, že je třeba ještě mnohé učinit. Berlín dal podle agentury AFP najevo, že minské ujednání nepovažuje ani za "globální řešení" konfliktu, ani za průlom. Merkelová si však nedělá "žádné iluze": výsledkem je podle ní "záblesk naděje", avšak na cestě k urovnání konfliktu bude třeba ještě vykonat spoustu práce a překonat "veliké překážky".

Po jednání oznámil podle TASSu Putin, že v klíčových otázkách se podařilo dosáhnout shody. Hlavní je přerušení bojů. Příměří vstoupí v platnost 15. února. Věří, že boje budou slábnout už nyní: „Vycházíme z toho, že všechny strany projeví zdrženlivost a do úplného přerušení bojů se vyhnou zbytečnému krveprolití.“

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Putin a Porošenko si v Minsku podali ruceVideo: Reuters

Boje ale zatím stále pokračují, tvrdé jsou podle Ukrajinské pravdy u Debalceva.  Během posledních 24 hodin padli dva ukrajinští vojáci a 21 jich bylo zraněno. Vzájemné ostřelování si ve středu vyžádalo také životy nejméně deseti civilistů.

„Stáhnou se těžké zbraně ze stávající linie kontaktu s ukrajinskými vojsky na linii domluvenou 19. září v minských dohodách, se kterými souhlasili vzbouřenci na Donbasu,“ uvedl Putin k tomu, co bylo dále domluveno. Došlo podle něj i k dohodě o provedení ústavní reformy, která zakotví práva lidí žijících na Donbasu.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko potvrdil dohodu agentuře Interfax Ukrajina. Zdůraznil, že se hlavně povedlo domluvit stažení všech zahraničních vojáků a do 19 dnů by měli být propuštěni všichni zajatci. Odpoledne dodal, že Ukrajina prosazovala, aby příměří začalo platit okamžitě, druhá stran ale chtěla ke klidu zbraní 72 hodin.

Sporná témata přetrvávají 

Putin uvedl i oblasti, kde zatím nebylo dosaženo shody. Podle něj dále přetrvávají otázky uspořádání kontroly hranic tak, aby to vyhovovalo i vzbouřencům. Upozornil na to, že nebyl implementován dříve přijatý zákon o osobitém statutu těchto oblastí. Nevyřešený je podle něj i celý komplex ekonomického a humanitárního charakteru.

Požadavky jednotlivých stran
stranapožadavkyústupky
Ukrajinaobnovení kontroly Kyjeva nad odtrženými oblastmi, obnovení kontroly nad celou rusko-ukrajinskou hranicí, stažení ruských sil, odzbrojení separatistů, výměna všech zajatců, zachování unitárního státu, vstup Ukrajiny do NATOvětší samospráva pro odtržené oblasti
Separatistéodtržení lidových republik od Ukrajiny a jejich uznání, amnestie pro vůdce, zachování vlastních ozbrojených složek, zachování kontroly hranic s Ruskem
Ruskoprávní záruky pro ruskojazyčnou menšinu na východě, plná autonomie pro Doněckou a Luhanskou oblast v rámci federalizace Ukrajiny, stažení ukrajinských sil od fronty, zachování neutrality UkrajinyLuhanská a Doněcká oblast se neodtrhnou
EUobnovení teritoriální integrity Ukrajiny, ukončení ruského vměšování, stažení všech ruských jednotek a zbraní, kontrola rusko-ukrajinské hranice i demilitarizované zóny u fronty, plná demokracie pro vzbouřenecké oblasti

Porošenko uvedl, že se nerozhodlo o autonomii východní Ukrajiny ani o federalizaci země, kterou požaduje Rusko a Kyjev ji zcela odmítá. Sdělil, že se během jednání kladly neakceptovatelné podmínky a ultimáta, ale že jim nepodlehl.

Podle kancléřky Merkelové právě Putinův tlak ke konci jednání přiměl separatisty, aby souhlasili s příměřím. Ocenila i Porošenka, který podle ní udělal vše, aby krveprolití skončilo.

Už dříve se uvádělo, že se podařilo dosáhnout shody v 80 procentech témat a že bylo domluveno přes deset bodů. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků

Načítám