Hlavní obsah

Policie v Minsku rozháněla demonstranty střelbou do vzduchu, dorazila těžká technika

V Minsku se opět sešli demonstranti, kteří vždy v neděli protestují proti režimu autoritářského vládce Alexandra Lukašenka. Podle odhadů se sešly desítky tisíc lidí. Těžkooděnci účastníky rozháněli i střelbou do vzduchu a zatýkali. Ukazují to záběry zveřejněné webem Tut.by.

Policie v Minsku rozháněla demonstranty střelbou do vzduchu, dorazila těžká technika

Podle běloruské organizace na ochranu lidských práv Vjasna policie zatkla jen v Minsku přes 150 lidí, řadu z nich policisté zbili. Mezi zatčenými jsou i novináři.

Podle agentury TASS varovné výstřely a použití zábleskových granátů potvrdila samotná policie.

Podle očitých svědků, na které se odvolává agentura Interfax, se před zahájením protestní akce v ulicích Minsku pohybovala obrněná obojživelná vozidla s kulomety.

Podle agentury TASS varovné výstřely a použití zábleskových granátů potvrdila samotná policie.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Nedělní akce je spojená s Dušičkami, během nichž si obyvatelé Minsku tradičně připomínají oběti stalinských represí průvodem z centra města do lesa Kurapaty na okraji metropole. Tam byly objeveny hroby obětí masových poprav konce 30. a 40. let.

Policie potvrdila, že demonstranty rozháněla ostrou střelbou do vzduchu.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Vládce Alexandr Lukašenko demonstrujícím před demonstrací pohrozil, že obranné složky nebudou váhat použít násilí.

Ministerstvo vnitra už dříve zmínilo, že může proti demonstrantům použít střelné zbraně. O tom, že se od rána do minských ulic stahuje nejrůznější speciální technika včetně vodních děl, informovala také agentura TASS. Podle běloruského novináře Franaka Viačorky také opět dochází k omezení internetového připojení.

Vládce Alexandr Lukašenko demonstrujícím před demonstrací pohrozil, že obranné složky nebudou váhat použít násilí.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Běloruská vláda na svém oficiálním webu oznámila, že ode dneška dočasně uzavře hranice pro vstup cizinců a osob bez občanství. Opatření podle sdělení vlády souvisí s šířením nemoci covid-19. Tento týden už se částečně uzavřely pozemní hranice s Polskem, Lotyšskem, Litvou a s Ukrajinou.

Lukašenko tento týden předeslal, že v případě nutnosti povolá do ulic armádu a ozbrojí dobrovolníky z takzvaných lidových družin, které tvoří bývalí vojáci a příslušníci bezpečnostních složek. V pátek vůdce režimu oznámil, že nehodlá činit další ústupky a pohrozil použitím síly.

Policisté se chystají na demonstraci (fotografie z 25.října).

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Rozsáhlé protesty v Bělorusku vypukly v neděli 9. srpna v reakci na nestandardní průběh prezidentských voleb. Opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská odmítla uznat vítězství dosavadního prezidenta Lukašenka, které oznámily oficiální orgány. Výsledky považuje za zfalšované.

Opozice předpokládá, že kandidátka ve skutečnosti získala zhruba 70 procent hlasů. Česká republika ani EU legitimitu voleb neuznávají.

Prvních pět dní protestů policie proti protestujícím brutálním způsobem zasahovala za použití obušků, zábleskových granátů, gumových projektilů a místy i ostré střelby. Zadrženy byly tisíce lidí, včetně náhodných kolemjdoucích. Úřady potvrdily tři mrtvé. Objevila se četná svědectví o mučení lidí zadržených v souvislosti s protesty.

Bezpečnostní složky na nedělní demonstraci v Minsku neváhaly střílet.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Později úřady nechaly demonstracím volnější průběh, ale v posledních týdnech opět přitvrdily. Do jisté doby nezasahovaly proti ženám, které stojí v čele aktuálních protestů. Tento postoj se však následně změnil. Režim také tvrdě zasahuje proti nezávislým domácím i zahraničním médiím.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků