Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Pascal Rossignol, Reuters

Chceme vědět, kdo k nám přichází. Rakousko prodlouží kontroly na svých hranicích

Rakousko bude pokračovat v kontrolách na svých hranicích po dobu neurčitou. Prohlásil to v rozhovoru pro nedělník Welt am Sonntag rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka (ÖVP). Země kontroly zavedla kvůli nelegální migraci.

Ilustrační foto Foto: Pascal Rossignol, Reuters
Chceme vědět, kdo k nám přichází. Rakousko prodlouží kontroly na svých hranicích

„Kvůli vnitřní bezpečnosti musíme vědět, kdo k nám přichází. Já jako ministr vnitra nejsem ochoten riskovat,“ řekl Wolfgang Sobotka. Narážel tím na kritiku Evropské komise, která Rakousko za opakované prodlužování kontrol na hranicích kritizovala.

Kontroly na vnitřních hranicích schengenského prostoru volného pohybu mohou být podle unijních pravidel zavedeny jen ve výjimečných případech a na dobu určitou. Rakousko je zavedlo před necelými dvěma lety a od té doby je opakovaně prodlužuje. Evropská komise tvrdí, že dosavadní prodloužení kontrol na rakousko-německých hranicích, které vyprší 11. listopadu, mělo být posledním.

Rakouský ministr vnitra s tím ale nesouhlasí.  K otevřeným hranicím se lze podle Sobotky vrátit, pokud bude existovat celoevropské řešení problému ochrany hranic. „Je nutná funkční ochrana vnějších evropských hranic. V tuto chvíli však nevidím žádné řešení, a proto budou i nadále pokračovat v národních opatřeních,“ řekl Wolfgang Sobotka.

Anketa
Má Rakousko právo prodlužovat kontroly na hranicích?
Ano
98.9 %
Ne
1.1 %
Celkem hlasovalo 2932 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků