Hlavní obsah
Příliv běženců do Evropy neustává. Foto: Santi Palacios, ČTK/AP

Česko neuspělo v Bruselu se stížností na přerozdělování migrantů

Ministerstvo vnitra neuspělo u Evropské komise se stížností na přerozdělování uprchlíků v Evropské unii. Právní rozbor zaslaný z Česka do Bruselu zpochybňoval zákonnost kvót na rozdělování migrantů, mluvčí komise ale řekl, že komise kvóty považuje za legální. Podle Bruselu má každý členský stát právo napadnout uprchlické kvóty u soudu.

Příliv běženců do Evropy neustává. Foto: Santi Palacios, ČTK/AP
Česko neuspělo v Bruselu se stížností na přerozdělování migrantů

K analýze české ministerstvo vnitra připojilo otázky týkající se kvót na přerozdělování žadatelů o azyl mezi členské země EU a okolností celého spouštěného mechanismu. Praha chtěla například vědět, proč nebylo využito institutu dočasné ochrany, jak technicky řešit přemístění uprchlíků do zemí, kam nechtějí, či zda se k povinné relokaci mohou vyjadřovat národní parlamenty.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ministerstvo vnitra se s otázkami k migrační krizi obrátilo na Evropskou komisi počátkem října. Odpovědi, které na tyto dotazy předtím dostalo od lucemburského předsednictví EU, označil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) za nedostačující. Lucembursko podle Chovance navíc uvedlo, že na některé otázky není kompetentní odpovídat. [celá zpráva]

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Tranzitní tábor v Dobové ve Slovinsku je přeplněný, migranti čekají venku na mrazu

Video: Reuters

Státy unie přes odpor ČR, Slovenska, Maďarska a Rumunska v září rozhodly o přerozdělení 120 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka mezi ostatní země unie. Spolu s dobrovolným převzetím 40 tisíc osob, které se dohodlo na jaře, se tak má plán nyní týkat 160 tisíc Syřanů, Eritrejců a Iráčanů, kteří mají velkou šanci v Evropské unii azyl získat.

Evropská komise v této souvislosti navrhla trvalý přerozdělovací mechanismus. V názoru na něj ale mezi unijními zeměmi panují rozpory. Česko trvalé migrační kvóty odmítá.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků