Hlavní obsah
Divoké jednání o brexitu v britském parlamentu. Stojící je premiér Boris Johnson. Foto: Jessica Taylor, ČTK/AP

Britští poslanci opět zamítli předčasné volby, v říjnu nebudou

Poslanci Dolní komory britského parlamentu v noci na úterý opět odmítli návrh premiéra Borise Johnsona na uspořádání předčasných voleb. Pro vypsání voleb potřeboval předseda vlády souhlas dvou třetin poslanců, tedy nejméně 434. Návrh jich ale podpořilo jen 293, uvedla agentura Reuters.

Divoké jednání o brexitu v britském parlamentu. Stojící je premiér Boris Johnson. Foto: Jessica Taylor, ČTK/AP
Britští poslanci opět zamítli předčasné volby, v říjnu nebudou

Návrh na rozpuštění Dolní sněmovny nezískal potřebnou podporu již minulý týden. Johnson navrhoval, aby se předčasné volby uskutečnily 15. října. Reagoval tak na předchozí krok poslanců, kteří schválili návrh zákona, jehož cílem je zabránit neřízenému odchodu země z Evropské unie bez dohody s Bruselem. Johnson prosazuje brexit k 31. říjnu, ať již bez dohody, či s ní.

Doufal, že nová sněmovna jeho plány schválí, protože rebelující poslance odmítající brexit bez dohody nechal z konzervativní strany vyloučit. Průzkum, který si nechal vypracovat, přitom ukázal, že by toryové nemuseli volby vyhrát.

Hlasováním o předčasných volbách skončil poslední den aktuální schůze parlamentu. Nyní zákonodárci přeruší svoji práci na pět týdnů, do 14. října. Tento odklad také prosadil premiér Boris Johnson, který nechtěl, aby sněmovna brzdila přípravy brexitu.

Britský premiér v reakci na hlasování slíbil zajistit rozvodovou dohodu s EU na summitu, který se koná 17. října: „Půjdu na tento rozhodující summit 17. října a bez ohledu na to, kolik způsobů tento parlament vymýšlí, aby mi svázal ruce, budu se snažit dosáhnout dohody, která bude v národním zájmu. Tato vláda už brexit dále nezpozdí. Soudy opakovaně schválily, že je to legální.

Johnson ale požaduje úpravu dohody o brexitu, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová. Vadí mu tzv. irská pojistka, která garantuje, že nevznikne pevná hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Ta by ale současně znamenala, že se Severní Irsko neoddělí od unijního trhu.

Irský premiér Leo Varadkar v pondělí dal najevo ochotu přistoupit na nějakou alternativu k irské pojistce, ale současně uvedl, že musí být realistická a že Johnson žádnou nepředložil. I vedení EU si stěžovalo, že britský premiér s žádnými návrhy nepřišel.  [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků