Hlavní obsah
Britská královna Alžběta II a princ Charles Foto: Russell Cheyne, Reuters

Královna podepsala. Zákon bránící brexitu bez dohody platí

Ve Velké Británii vstoupil v platnost zákon, který má zabránit odchodu země z Evropské unie bez dohody 31. října. V pondělí jej podepsala britská královna Alžběta II. Oznámil to předseda horní komory britského parlamentu lord Fowler. Parlament dále jedná, britský premiér Boris Johnson se pokouší prosadit předčasné volby.

Britská královna Alžběta II a princ Charles Foto: Russell Cheyne, Reuters
Královna podepsala. Zákon bránící brexitu bez dohody platí

Britský odchod z EU je naplánován na 31. října a schválený zákon má zabránit variantě, že Británie v tomto termínu z bloku vystoupí bez dohody. Vládě dává čas do 19. října, aby dohodu o podmínkách brexitu prosadila v parlamentu, nebo aby od zákonodárců získala svolení pro neřízený odchod.

Jestliže nebude splněna ani jedna z těchto podmínek, musí kabinet na základě nového opatření požádat o další odklad brexitu, tentokrát do 31. ledna 2020.

Zákon zároveň vládě ukládá přijmout jakoukoli nabídku unijní „sedmadvacítky”, i kdyby nový termín brexitu nestanovila podle britského přání.

Johnson s ničím novým nepřišel

Britský premiér Boris Johnson však trvá na odchodu k 31. říjnu. Zopakoval to i v pondělí, kdy se sešel s irským premiérem Leem Varadkarem, se kterým se snažil vyřešit spornou otázku irské pojistky. Ta má zabránit vzniku pevné hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Johnoson řekl, že brexit bez dohody by byl selháním. Varadkar pravil, že je Irsko „otevřené alternativám“ k irské pojistce, ale „musejí být realistické“. „Zatím jsme nedostali žádné návrhy.“ dodal.

Britský premiér Boris Johnson

Foto: Frank Augstein, ČTK/AP

Johnson se pokouší situaci zvrátit a prosadit ještě v pondělí předčasné volby, i když se opoziční strany (labouristé, liberální demokraté a skotští nacionalisté) dohodly, že je zablokují. Johnson by je rád uspořádal 15. října, tedy čtyři dny před koncem přestávky v jednání parlamentu, kterou prosadil.

Konzervativci mohou prohrát volby, ukázal průzkum

V kanceláři premiéra Johnsona v minulých dnech také probírali volební průzkum a model, který ukazoval, že by konzervativci po mimořádných volbách ve sněmovně nemuseli získat většinu 325 hlasů, ale jen mezi 295 až 300. Uvedla to televize Sky News s odvoláním na poradce konzervativců, který o víkendu skončil ve funkci.

„Očekáváme, že získáme tak 295 až 300 křesel,“ řekl k průzkumu z posledních dvou týdnů Jason Stein, který pracoval jako poradce ministryně práce a sociálních věcí Amber Ruddové. Ta v sobotu složila funkci poté, co bylo ze strany vyhozeno 21 poslanců, kteří hlasovali proti vládě a podpořili návrh zákonu bránící brexitu bez dohody.

Stein dodal, že přední poradci jako Dominic Cummings vidí, že volby budou představovat pro konzervativce velkou výzvu: „Sama kancelář premiéra vám řekne, že to budou těsné volby, nečekají žádné mléko a strdí.“

Stein dodal, že v mnoha oblastech konzervativci oslabí: „Je realitou, že ztratíme křesla v Londýně, na jihozápadě, ve Skotsku...“. Podle něj je složitě představitelné, že když se někde ztratí 10 křesel, v jiných oblastech, kde toryové nikdy nebodovali, naopak získají 35, aby dosáhli majority. Nyní mají konzervativci v parlamentu 288 poslanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků