Hlavní obsah

Bělorusko po kritice voleb zavřelo kancelář OBSE

Bělorusko nařídilo zavřít úřad Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v Minsku. Oznámilo to v pátek běloruské ministerstvo zahraničí. Rozhodnutí bývalé sovětské republiky přišlo krátce poté, co mezinárodní organizace sledující dodržování lidských práv a demokracie kritizovala průběh nedávných prezidentských voleb v Bělorusku a jejich nedostatečnou transparentnost.

Bělorusko po kritice voleb zavřelo kancelář OBSE

"Běloruská strana rozhodla, že neprodlouží povolení úřadu OBSE dále pracovat v Minsku," řekl mluvčí běloruského ministerstva zahraničí. Bez dalšího vysvětlení dodal, že není objektivní důvod udržovat misi OBSE v Minsku.

OBSE při hodnocení voleb konstatovala, že nemůže hlasování hodnotit pozitivně, a odsoudila násilnosti, k nimž v Minsku došlo bezprostředně po vyhlášení volebních výsledků. Podle nich se vítězem stal dosavadní prezident Alexandr Lukašenko, který oficiálně obdržel téměř 80 procent hlasů. Opozice považuje volby za zfalšované a vyzvala k novým volbám bez Lukašenka. OBSE uvedla, že Bělorusko bude ještě muset ujít dlouhou cestu, než bude možné považovat jeho volby za svobodné.

Demonstranty, kteří se sešli v centru Minsku, policie pronásledovala a stovky jich zatkla. Přes 600 jich bylo ve zkráceném řízení odsouzeno k pěti až patnácti dnům vězení. Sedm opozičních kandidátů prezidentských voleb, kteří byli zadrženi při demonstracích, si ve středu vyslechlo oficiální obvinění z organizování masového narušování veřejného pořádku. Před soudem jim hrozí až patnáct let vězení.

Lukašenko, kterému jeho kritici vytýkají autoritářství a někdy ho označují za posledního evropského diktátora, vládne v Bělorusku už přes 16 let. Opoziční demonstrace označil za banditismus a demonstranty za vandaly a vyhrožoval jim, že půjdou do vězení. Řekl také, že se vypořádá s každým pokusem o "revoluci".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků