Hlavní obsah
 

Barikády v ulicích, bitky, pálení ohňů. V Lipsku po nocích řádili levicoví radikálové

Rvačky, barikády v ulicích, zapalování kontejnerů a odpadkových košů, ničení zaparkovaných aut, házení kamení a lahví na policisty. Tři noci trvalo běsnění levicových radikálů ve východoněmeckém Lipsku. Nový pracovní týden ale začal klidně, píše server deníku Süddeutsche Zeitung.

 
Barikády v ulicích, bitky, pálení ohňů. V Lipsku po nocích řádili levicoví radikálové

Sérii násilí a pouličních bojů odstartovala akce squatterů, kteří obsadili několik domů. Policie je později vyklidila. Aktivisté ze čtvrti Connewitz, která je baštou levicového radikalismu, vyzvali k demonstraci na podporu squattingu, osvobození od kapitalismu a proti takzvané gentrifikaci - vytlačování méně movitých lidí z původního místa bydliště vlivem rostoucích cen nemovitostí.

Nesouhlas s vyklizením domů se velmi rychle změnil v násilí, jež vyhřezlo proti policii, potvrdil šéf lipské policie Torsten Schultz. Radikálové ničili auta, zakládali v ulicích ohně a napadali policisty. Na sobotu pak byla svolána demonstrace.

Protest proti drahému bydlení se zvrhl v třídenní řádění levicových radikálů.

Foto: Hendrik Schmidt, ČTK/AP

Té se na počátku účastnilo pět set lidí, později přibývali další. „Ihned poté, co se dal dav lidí na pochod, začaly padat na policisty kameny, zapalovala se pyrotechnika,“ uvedla mluvčí místní policie Mandy Heimannová. Policie se pokoušela akci ukončit, ale potyčky pokračovaly v ulicích nadále.

Po sobotní půlnoci kolem 150 lidí stále pokračovalo v násilných akcích. Stavěli barikády, zapalovali popelnice, ničili tramvaje. Pilota policejního vrtulníku, který monitoroval situaci, radikálové oslepovali laserem. Zadrženo bylo zatím 15 lidí. Dva policisté byli zraněni a zničen jeden policejní vůz, který protestující zapálili. Škody police dosud nevyčíslila.

Násilí v Lipsku trvalo tři noci

Foto: Hendrik Schmidt, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků