Hlavní obsah
 

Bariéra na maďarsko-chorvatské hranici je téměř hotová, obrněné vozy parkují ve škole

Bariéra na maďarsko-chorvatské hranici je téměř dokončena a Chorvatsko se připravuje na možnost uzavření hranice s Maďarskem. „Doufám, že migranti budou potom dál pokračovat přes Slovinsko a u nás na hranicích nevznikne žádná zátka, kde by se začali hromadit,“ neskrývá obavy Milan z chorvatské obce Baranjsko Petrovo Selo.

 
Bariéra na maďarsko-chorvatské hranici je téměř hotová, obrněné vozy parkují ve škole

Ze svého domu vidí bariéru ze žiletkového drátu i tři metry vysoký drátěný zátaras, který postavili vojáci na maďarské straně. „Šlo jim to hodně rychle. Ten pohled mě však netěší, domníval jsem se, že Evropa se už plotů navždy zbavila,“ kroutí hlavou Milan.

Migranti na hraničním přechodu Beremend

Foto: MTI

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Bariéra má zabránit přechodu migrantů přes chorvatsko-maďarské hranice, stejně jak to od poloviny září funguje na maďarsko-srbské hranici.

Maďarský voják u hraničního přechodu Beremend

Foto: Ivan Vilček, Právo

Přechod migrantů přes chorvatské území zatím probíhá rychle a organizovaně. Od hranic se Srbskem je převážejí autobusy a vlaky k hranicím Maďarska. Běženci jsou následně vlaky přes celé Maďarsko převáženi k hranicím Rakouska.

Maďarský voják a policista u mobilního zátarasu na hraničním přechodu

Foto: Ivan Vilček, Právo

„V obci zatím pohyb migrantů neregistrujeme. Občas tudy projede několik autobusů plných běženců. Pohybuje se zde víc vojáků a policistů, ale jinak je klid,“ říká starosta obce Bermend Ferenc Theisz.

Kontrola zavazadel migrantů na hraničním přechodu Beremend

Foto: MTI

Pancéřové vozy parkují u školy

Žáci místní základní školy právě procházejí pod dohledem učitelek do vedlejší budovy na oběd. Především kluci si se zájmem prohlížejí tři obrněné vozy humvee, které jsou odstaveny v areálu školy.

U maďarsko-chorvatské hranice jsou připraveny obrněné vozy humvee.

Foto: Ivan Vilček, Právo

„Jsou zde dočasně. Potřebovali nějaký ohrazený prostor a areál školy byl k tomuto účelu ideální. Vojáci přespávají v tělocvičně naší školy, hotel byl údajně moc drahý,“ dodává omluvně starosta, kterému je jasné, že pohled na vojenskou techniku zaparkovanou přímo u školy nepůsobí právě mírumilovně.

Bariéra u hraničního přechodu Beremend

Foto: Ivan Vilček, Právo

Problémy řešil jediný zmrzlinář v obci. „Dojížděl k nám denně z chorvatské strany, ale dnes je hranice otevřena a zítra může být zavřena. V tak nejisté situaci raději zavřel krám a předčasně ukončil sezónu,“ líčí starosta obce Beremend.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků