Hlavní obsah
Předseda Evropského parlamentu David Sassoli Foto: Alexandros Avramidis, Reuters

Babišovy urážky europoslanců chce řešit šéf europarlamentu s dalšími evropskými institucemi

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli se kvůli výrokům českého premiéra Andreje Babiše na adresu europoslanců obrátí na šéfy Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a Evropské rady Charlese Michela. Sdělila to mluvčí předsedy europarlamentu.

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli Foto: Alexandros Avramidis, Reuters
Babišovy urážky europoslanců chce řešit šéf europarlamentu s dalšími evropskými institucemi

Sassoli a šéfové parlamentních frakcí se věcí zabývali na žádost předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové, kterou Babiš označil za pomatenou.

Podle mluvčí EP se tato takzvaná „konference předsedů“ shodla, že vyjadřování předsedy české vlády bylo nepřijatelné.

Německá europoslankyně se na Sassoliho obrátila kvůli Babišově reakci na kontrolní misi, kterou spolu s dalšími členy výboru poslední únorový týden podnikla v Praze, aby zjišťovala fakta o premiérově možném střetu zájmů. Podle Hohlmeierové dospěla návštěva k závěru, že Česko nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány právě jako konflikt zájmů.

Premiér poté nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského vlastizrádci, samotnou Hohlmeierovou označil za pomatenou. Babiš se později za svá slova na adresu českých členů Evropského parlamentu omluvil.

„Předseda EP bere tuto věc velmi vážně. Diskutovala o ní konference předsedů a dospěla k všeobecné shodě, že postoj k delegaci byl nepřijatelný,“ sdělila mluvčí Delphine Colardová.

Sassoli nyní bude podle mluvčí záležitost řešit s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou a šéfem ER Charlesem Michelem. Belgičan Michel jako šéf Evropské rady předsedá unijním summitům, tedy pravidelným jednáním hlav států a vlád zemí Unie.

Podle Hohlmeierové čelí Babišem uražení europoslanci výhružkám smrtí a jeden z nich dostal policejní ochranu. Bavorská policie ve čtvrtek uvedla, že vyšetřuje výhrůžky, které německá politička dostala z Prahy.

Zdechovský už dříve řekl, že podal kvůli výhrůžkám, které dostává, trestní oznámení a stejně jako Peksa zvažuje další právní kroky. Babiš v úterý na Twitteru napsal, že výroky asi přehnal a že se omlouvá.

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků