Hlavní obsah
Prezident USA Barack Obama s manželkou Michelle vychází ze speciálu Air Force One na lonýnském letišti Stansted. Foto: Reuters

Americký prezident Barack Obama přiletěl v úterý večer do Londýna, kde se ve čtvrtek zúčastní schůzky dvacítky nejvýznamnějších ekonomik světa G20. Jeho stroj přistál ve 20:50 na letišti Stansted. V Londýně zahajuje svou první cestu po Evropě, v jejímž rámci zavítá o víkendu i do České republiky.

Prezident USA Barack Obama s manželkou Michelle vychází ze speciálu Air Force One na lonýnském letišti Stansted. Foto: Reuters
Americký prezident Obama přiletěl poprvé do Evropy

Po přistání přestoupil těsně po deváté večer ze svého prezidentského Boeingu 747 zvaného Air Force One do vlastního vrtulníku, který ho přepravil do rezidence amerického velvyslance v Regent Parku.

Obama odletěl z vojenské základny Andrews u Washingtonu krátce po 08:30 místního času (14:30 SELČ). Nad Británií ho doprovázely stíhačky královského letectva. Na letišti ho přivítal britský ministr financí Alistair Darling.

Prezident USA Barack Obama s chotí Michelle na letišti Stansted v Londýně

Foto: Jason Reed, Reuters

Prezident USA Barack Obama s chotí Michelle na letišti Stansted v Londýně
FOTO: Jason Reed, Reuters

Po příletu do Londýna nemá v úterý americký prezident žádný oficiální program. Ve středu ho přijme britská královna Alžběta II. a sejde se s britským premiérem Gordonem Brownem i dalšími politiky včetně ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Prezidentský Air Force One v Londýně
FOTO: Repro CNN

Hlavním cílem jeho návštěvy je čtvrteční summit představitelů dvaceti průmyslově nejvýznamnějších zemí světa, které dohromady představují 85 procent světové ekonomiky. Schůzka skupiny G20 má najít cestu z celosvětové finanční a ekonomické krize.

Vzhledem k odlišnému pohledu na nástroje řešení krize panují obavy, že se nemusí najít úplná dohoda. "Prezident a Amerika hodlají v Londýně naslouchat stejně jako vést," řekl o víkendu mluvčí Bílého domu Robert Gibbs.

Foto: ČTK

FOTO: ČTK

Merkelová deklaruje podobný pohled jako Washington

Německá kancléřka Angela Merkelová ale v úterý dala najevo, že nebudou velké rozdíly mezi Německem a USA . Řekla, že obě země mají "velmi podobná očekávání a postoje". Podle šéfky německé vlády je třeba vytvořit takovou finanční architekturu, která znemožní opakování nynější krize. Očekává se, že G20 v Londýně se shodne na otázkách regulace finančních trhů včetně hedgeových fondů, zpřísnění dohledu nad ratingovými agenturami, posílení pravomocí příslušných mezinárodních institucí či likvidace takzvaných daňových rájů.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv, který se s ní v úterý sešel v Berlíně, podpořil myšlenku sepsání Charty udržitelného rozvoje, tedy základních pravidel fungování finančních trhů, jak prosazuje Merkelová. Zdůraznil, že současné světové finanční instituce i systém musejí být modernizovány tak, aby byly uzpůsobeny krizím podobným té dnešní. K tomu je nutné poskytnout i dodatečné fondy a prostředky, zdůraznil.

Naopak francouzská ministryně financí Christine Lagardeová varovala, že Francie může jednání podkopat, pokud nebudou přijat dost přísná opatření. [celá zpráva]

Obama si s sebou vzal i vrtulník

Barack Obama se z londýnského letiště Stansted přemístil do velvyslancovy rezidence prezidentským vrtulníkem Marine One.Ten je obdobou jeho letadla Air Force One, provozuje jej však námořní pěchota. V současné době prezident používá stroj VH-71, jehož zákaldem je americká verze stroje Agusta-Westland EH101.

Marine One ale neměl být ve vzduchu sám. Z bezpečnostních důvodů mělo vzlétnout několik falešných vrtulníků a v ulicích budou i zastírací autokolony. Obamův doprovod je masivní: čítá přes 500 osob, z nichž kolem dvou stovek je členů tajné služby. Jejich jádro tvoří jednotka mužů ozbrojených automatickými zbraněmi, kteří jsou součástí prezidentovy kolony v černých vozech s tmavými skly, v níž se bude pohybovat po Londýně. Bývá v ní i skříňový vůz – pojízdný operační sál, v němž je šestice lékařů schopna provést i složité operace a má k dispozici i krevní konzervy skupiny AB, kterou má Obama.

Kolem tří stovek dalších osob doprovodu tvoří převážně personál ministerstva zahraničí USA. V prezidentově blízkosti se budou pohybovat dva veledůležití muži – důstojník s kufříkem obsahujícím kódy jaderné války a osobní tajemník Reggie Love.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků